Categories Miasto

Społeczne aspekty rewitalizacji Rawy Mazowieckiej

Podczas opracowywania Lokalnego Programu Rewitalizacji stwierdzono na obszarze rewitalizacji kumulację następujących problemów: wzrost liczby rodzin, w których występują problemy wychowawcze, wykluczenie społeczne związane z długotrwałym bezrobociem czy mała aktywność społeczna mieszkańców miasta. Miasto podejmuje systematyczne działania nad wyeliminowaniem tych niekorzystnych zjawisk. Istotne jest także podejmowanie działań prowadzących do wzrostu aktywności młodzieży i osób starszych, a także organizacji pozarządowych.

Do stworzenia skutecznego systemu pomocy rodzinom z problemami przyczynił się zakończony w 2017 roku projekt „Rozwój Usług Wspierania Rodziny”. Dla rodzin wymagających pomocy i dla rodzin wspierających zorganizowano szkolenia. Przez cały czas trwania projektu rodziny były objęte wsparciem psychologa, asystenta rodziny i pracownika socjalnego. Podjęte w ramach jego realizacji działania pomogły tym rodzinom w prawidłowym wypełnianiu przez nie ról społecznych zapewniając dzieciom właściwe wzorce postępowania i zapobiegając ich wykluczeniu społecznemu.

Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób bezrobotnych, najbardziej oddalonych od rynku pracy, jest celem projektu „Program Aktywizacja i Integracja”. Program był realizowany w maju i czerwcu ubiegłego roku, a 7 maja br. rozpoczęła się druga jego edycja, w której do udziału zakwalifikowano kolejne 10 osób. Program obejmuje dwa bloki: aktywizację zawodową i integrację społeczną. Aktywizacja zawodowa polega na zorganizowaniu prac społecznie użytecznych. Prace społecznie użyteczne to prace organizowane przez gminę w jej jednostkach organizacyjnych, w ośrodkach pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej. Są one realizowane na terenie miasta Rawa Mazowiecka w następujących obiektach: hala sportowa OSIR , RAWIK, Żłobek Miejski Tuptuś, Muzeum Ziemi Rawskiej, Szkoła Podstawowa nr 2, Przedszkole Miejskie nr 2, Przedszkole Miejskie nr 1, Dzienny Dom Seniora. Drugi blok to integracja społeczna, która obejmuje cykl zajęć warsztatowych i integracyjnych m.in. z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności, gospodarowania czasem, radzenia sobie ze stresem, tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz aktywnego poszukiwania pracy. Zajęcia są prowadzone przez psychologa i doradcę zawodowego.

Przygotowanie do przyszłej pracy jest także jednym z celów projektu pod nazwą „Szkoła twórczych umysłów – rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności niezbędnych na rynku pracy w Szkole Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej”. W ramach realizacji zadania zaplanowano prowadzenie zajęć rozwijających kompetencje przedsiębiorczości. Jego celem jest także zapewnienie wzrostu jakości i atrakcyjności nauczania przez podwyższenie kwalifikacji nauczycieli oraz doposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne. Ważnym elementem są także zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz rozwijające umiejętności matematyczno-przyrodnicze, językowe i cyfrowe uczniów rawskiej „dwójki”.
Zaprocentować na rynku pracy może w przyszłości również doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektu „Pomóż Innym i Sobie”. Fundacja Obudźmy Nadzieję prowadziła liczne działania promujące wolontariat. Praca wykonywana przez wolontariuszy przynosi im satysfakcję i prowadzi do zmniejszenia poczucia izolacji wśród osób niepełnosprawnych.

Aktywizacji i integracji organizacji pozarządowych działających na terenie Rawy Mazowieckiej ma służyć projekt dotyczący Rawskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Jego celem było stworzenie miejsca, w którym organizacje pozarządowe działające na obszarze miasta i na rzecz mieszkańców, będą mogły działać wspólnie, co przełoży się na wzrost ich aktywności. Placówka została otwarta 11 stycznia 2019 roku przy ul. Armii Krajowej 2 w lokalu przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przystępujących do Centrum, udostępniono nieodpłatnie zaplecze lokalowe wraz z wyposażeniem. W ramach oferty są realizowane specjalistycznych szkolenia i warsztaty.

Organizacje pozarządowe włączają się także w działania służące aktywizacji osób starszych i młodzieży. W ubiegłym roku zakończył się projekt „Rawscy Seniorzy Sprawni i Aktywni” realizowany przez Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach z informatyki i języka angielskiego, zajęciach sportowych, warsztatach artystycznych czy kulinarnych. Aktywnemu i zdrowemu spędzaniu czasu przez seniorów służy także utworzony w ubiegłym roku Dzienny Dom Seniora. Placówka prowadzi zajęcia ruchowe dla osób starszych oraz zajęcia tematyczne.

Projekty „Rawscy Skauci jak Zawisza” realizowany przez rawskich harcerzy czy „Rawa Gra dla Wszystkich” wdrażany przez Stowarzyszenie TOPORY, mają na celu wzrost aktywności młodzieży i upowszechnienie pozytywnych wartości. Młodzież uczyła się pożytecznie wykorzystywać czas podczas zajęć edukacyjnych oraz wspólnych gier i zabaw, w tym również w plenerze. TOPORY zorganizowały kolejne edycje gier, również miejskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Były to gry zręcznościowe, strategiczne i drużynowe rozwijające wyobraźnię i umiejętności społeczne. Harcerze przygotowali również m.in. gry miejskie, a także cieszące się rokrocznie dużym zainteresowaniem „Bernardynki Rawskie”.

W przyszłym roku rozpocznie się realizacja projektu „Bycie EKO się opłaca”, który ma na celu zaprezentowanie młodzieży i dzieciom zalet działań na rzecz ekologii.
W procesie rewitalizacji są także realizowane projekty uzupełniające. W dziedzinie rozwoju infrastruktury edukacyjnej i infrastruktury pomocy społecznej przeprowadzono remont pomieszczeń socjalnych w budynku Szkoły Podstawowej nr 1, przebudowę przedszkola nr 1 i utworzono Dzienny Dom Seniora. Świetlica Środowiskowa sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą. W ramach poprawy wyposażenia medycznego i rozwoju usług medycznych przeprowadzono bezpłatne szczepienia przeciw grypie, a Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała sprzęt służący ochronie życia i zdrowia. Ułatwieniu dostępu do informacji sektora publicznego ma służyć rozwój usług e-administracji. Korzystanie z zasobów nauki i kultury ułatwiają działania prowadzone w ramach następujących projektów uzupełniających: nowa wystawa stała w zamku, zakup sprzętu nagłośnieniowego dla Miejskiego Domu Kultury czy Projekt LOWE- Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji realizowany w Szkole Podstawowej nr 1. Troską o środowisko naturalne, szczególnie o jakość powietrza, którym oddychamy, podyktowana jest realizacja zakończonego już Programu Ograniczania Niskiej Emisji PONE oraz Programu CZYSTE POWIETRZE, do którego można jeszcze aplikować. Działaniami inwestycyjnymi w zakresie prac konserwatorskich, podnoszących walor kulturalny i turystyczny naszego miasta, są: rewitalizacja Kościoła pw. NP NMP wraz z zabytkową dzwonnicą i dawnym kolegium jezuickim, prace zabezpieczające przy Kościele pw. Wniebowzięcia NMP czy też prace renowacyjne i naprawcze Zamku Książąt Mazowieckich.

Wszystkie projekty mają charakter kompleksowy, dopełniają się wzajemnie i wywierają pozytywny wpływ na obszar rewitalizacji. Ich celem jest rozwiązanie problemów zdiagnozowanych na tym obszarze.

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author