To będą trudne tygodnie. Wspierajmy się

Drodzy mieszkańcy Rawy Mazowieckiej i wszystkich gmin powiatu rawskiego. Wszystkim Wam życzę zdrowia. Ale także wytrwałości.

Cieszę się, że w czasie, kiedy nie możemy się spotykać, ja mogę na łamach gazety odwiedzić Was w domach. Ale przed nami bardzo trudny okres. Od początku wybuchu pandemii (a to już ponad rok), nie było aż tak źle. Służba zdrowia jest przeciążona. Z każdym dniem wzrasta liczba zakażonych, hospitalizowanych i podłączonych do respiratorów.

Być może teraz znaczna część z nas nie odczuwa zbyt dotkliwie wprowadzonych przed kilkoma dniami ograniczeń. Zamknięte są galerie handlowe – a tych w naszym powiecie wielu nie ma – a także: szkoły, hotele, restauracje, instytucje kultury i kina. Biblioteki są jeszcze otwarte.

Sytuacja może się jednak zmienić i to jeszcze przed Wielkanocą. Jak mówi doradca premiera prof. Andrzej Horban, jeśli dziennie w Polsce będziemy odnotowywać ponad 30 tys. zakażeń, dojdzie do całkowitego zamknięcia kraju. Prawdopodobnie takiego, jaki pamiętamy sprzed roku. Może się więc okazać, że tak jak chwilę przed Wszystkimi Świętymi zamknięto cmentarze, tak rząd zamknie teraz wszystko przed Wielkanocą. Być może informacja ta zostanie ogłoszona już 25 marca (kiedy ukazuje się nasza gazeta).

W różnych miejscach pojawiają się też głosy, że lockdown może zostać wydłużony nawet do 4 maja. Ile firm zostanie na ten czas zamkniętych? Tego nie wiadomo.

Wszyscy więc dbajmy o własne zdrowie i zdrowie swoich najbliższych. Ale także zwróćmy uwagę na to, co dzieje się u naszych sąsiadów. Zostajemy objęci kwarantanną już w chwili skierowania nas na test, nawet jeśli później wynik okaże się ujemny. Dla wielu osób, zwłaszcza samotnych, to ogromny problem. Nie mogą zrobić sobie zakupów czy wykupić leków. Zainteresujmy się, proszę, czy ktoś nie potrzebuje naszej pomocy. Zwłaszcza w tym przedświątecznym okresie.

Z problemami boryka się też wielu przedsiębiorców. Dlatego zachęcam do patriotyzmu gospodarczego. W miarę możliwości korzystajmy z naszej lokalnej gastronomii, kupujmy u lokalnych producentów, rolników, sadowników, na naszych lokalnych bazarkach i targowiskach, w sklepach prowadzonych przez naszych sąsiadów i znajomych.

Popatrzmy też na naszą krajową gospodarkę, bo w niej widać, że nie dzieje się dobrze. Rosną ceny energii elektrycznej, paliwa i autogazu. Przecież wszyscy wiemy, że wzrost cen energii i paliw przekłada się na wzrost cen wszystkich innych produktów. Wciąż mamy najwyższą w Unii Europejskiej inflację. Do tego nasz polski złoty jest bardzo słaby – czyli spada siła nabywcza naszej waluty na zagranicznych rynkach.

Mam nadzieję, że w maju wszystko zacznie wracać do względnej normalności. Póki co, wszystkim życzę dużo zdrowia. A przedsiębiorcom wytrwałości w tym trudnym czasie.

Zachęcam dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w naszym konkursie literackim i pisania opowiadań na dowolny temat – ważne, aby fabuła była związana z ziemią rawską. Jeśli macie stare fotografie Rawy Mazowieckiej, zachęcamy do ich przysyłania na mail: biuro@kochamrawe.pl, chętnie pokażemy je innym mieszkańcom na naszych łamach.

Życzę pięknych, radosnych, pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych i zwracania uwagi na drugiego człowieka. Pomagajmy sobie wzajemnie – w rodzinie, bloku, wiosce. Proste zrobienie zakupów, uśmiech czy choćby krótka telefoniczna rozmowa, jeśli nie da się twarzą w twarz, może okazać się bardzo cennym darem, który możemy ofiarować drugiej osobie. Niby niedużo, a często to tak wiele…

Redaktor naczelny

portalu i gazety “KochamRawe.pl”