Categories Powiat

Czwarta edycja Pepcolandii z Cymbarką już za nami! Co działo się w minionym tygodniu?

Tym razem dzieci wzięły udział w warsztatach artystycznych o nazwie “Nie bój się chcieć”. Było to musicaLove show w wykonaniu uczestników.

Głównym celem projektu jest “powrót do normalności”, czyli integracja i komunikacja społeczna, gdzie po czasach pandemii i alienacji wiele osób odzwyczaiło się od imprez masowych. Wydarzenie takie, jak to jest swoistym zaproszeniem przez najmłodszych do wspólnego spędzania wolnego czasu we wspólnym gronie, a nie tylko w zaciszu swojego domu.

Dzieci po raz pierwszy wspólnie spotkać się mogły w poniedziałek 4 lipca o godzinie 10:00. Dla nas jako organizatorów tego wydarzenia przygotowania zaczęły się już na długo przed pierwszą wizytą najmłodszych. Staraliśmy się przygotować wszystko w miarę możliwości jak najwcześniej, aby mieć później odpowiedni komfort pracy i możliwość reakcji na niespodziewane sytuacje. Wszelkie pomysły na działania poranne i popołudniowe były przedyskutowane wielokrotnie tak, aby dać jak najwięcej radości naszym podopiecznym.

Z racji tego, że kilkoro dzieci było spoza terenu naszej gminy to pierwszego dnia z samego rana nastąpiła integracja grupy. Następnie prowadząca zajęcia, Pani Renata Mosiołek zapoznała zebranych uczestników z przygotowanym scenariuszem zajęć na nadchodzący tydzień. Scenariusz ten zawierał szereg różnych dialogów oraz piosenek musicalowych. I choć być może kilka utworów dedykowanych jest starszemu “aparatowi wykonawczemu” niż nastoletni artyści to zapoznanie z literaturą muzyczną (a i nie rzadko z literaturą w ogóle, biorąc pod uwagę dramat “Romeo i Julia” W. Szekspira) było jednym z celów niniejszego projektu. Godziny poranne były czasem ciężkiej i intensywnej pracy. W tym celu organizowaliśmy “spontaniczne” zajęcia popołudniowe dla dzieci, które polegały głównie na wesołej zabawie bądź innych aktywnościach nie związanych ściśle ze scenariuszem musicalu. Korzystając ze świetnej pogody jaką akurat mieliśmy tego dnia zdecydowaliśmy, aby udać się do Domaniewic. Kąpiel w rzece Pilicy, a następnie ciepła kiełbaska z ogniska była idealnym zwieńczeniem pierwszego dnia Pepcolandii.

Wtorek zaczął się podobnie do pierwszego dnia naszych warsztatów. Dzieci doskonaliły swoje teksty oraz utwory. W tym dniu podczas popołudniowego spotkania przygotowane zostały banery w celu reklamy nadchodzącego koncertu. Na kilku starych prześcieradłach za pomocą kolorowych markerów powstała reklama namalowana przez najmłodszych. W ten oto oryginalny i wesoły sposób stworzyliśmy własne banery reklamowe.

W środę o godzinie 10:00 spotkanie w siedzibie Cymbarki nie odbiegało tematem od poprzednich dni. Przygotowania do nadchodzącego spektaklu to nie była tylko ciężka praca ale również i znakomita zabawa dla naszych podopiecznych. Tego dnia zdecydowaliśmy zrealizować kolejny punkt z naszej listy “spontanicznych pomysłów” i odbył się Cymbarkowy dzień planszówek. (Warto zaznaczyć, że było to drugie takie spotkanie, ponieważ po raz pierwszy wspólne granie w gry zorganizowaliśmy na początku wiosny tego roku.) Dzieci ochoczo wzięły udział w tym spotkaniu, co tylko utwierdza w przekonaniu, że gry planszowe wcale nie odeszły do “lamusa” i postępująca technologia urządzeń elektronicznych nie jest przeszkodą do zabaw w inny sposób niż z użyciem telefonu lub konsoli. Na zakończenie dnia w celu nabrania sił na nadchodzący wieczór i czwartkowe spotkanie zajadaliśmy się mega pizzami.

W czwartek zrezygnowaliśmy z popołudniowego spotkania ze względu na bardzo aktywny poranek. Podczas warsztatów i prób odwiedzili nas zaprzyjaźnieni goście z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej. Sympatyczna ekipa przeprowadziła ponad godzinne zajęcia dotyczące teatru, przybliżając kulisy pracy aktora na scenie. Spotkanie to było nie małym zaskoczeniem dla naszych podopiecznych, a samo urozmaicenie porannych zajęć dało powera na następny czas prób, bo finałowy koncert zbliżał się wielkimi krokami.

W piątek na dzień przed zakończeniem warsztatów przygotowania szły już pełną parą. Z tego też powodu zajęcia artystyczne odbyły się dwukrotnie, najpierw rano w Gminnym Domu Kultury, a następnie popołudniem w sali w OSP. Podczas późniejszego spotkania wspólnie z cielądzkimi strażakami zorganizowaliśmy naszym dzieciom jeszcze jedną niespodziankę. W celu promocji nadchodzącego koncertu do wozów strażackich przyczepione zostały namalowane wcześniej banery. Następnie wyruszyliśmy wozami strażackimi z remizy i udaliśmy się na wycieczkę po Cielądzu, aby zachęcić mieszkańców do przyjścia na finałowe show. Na zakończenie dnia banery zostały powieszone na płotach przy głównej ulicy.

W sobotę odbył się finał spektaklu muzycznego “Nie bój się chcieć”. Było to podsumowanie naszej ciężkiej pracy podczas tygodniowych warsztatów muzycznych w ramach programu grantowego Pepcolandia. Przez całe wydarzenie panowała cudowna atmosfera. Mogliśmy liczyć na bardzo liczną publiczność. Dzieci z dobrym humorem wypadły rewelacyjnie. Oprócz zmagań naszych najmłodszych w śpiewie, mogliśmy również ujrzeć ich zmagania w tańcu. W obu tych rzeczach nasi podopieczni byli najlepsi. Po spektaklu otrzymały dyplomy gratulacyjne i mogły liczyć na poczęstunek.

W ten oto sposób zleciał nam cały tydzień. Moc atrakcji spowodowała, że 4 edycja Pepcolandii z Cymbarką minęła nam w mgnieniu oka. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas aby móc pomóc nam zrealizować założone cele i dać dzieciakom odrobinę radości.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author