Czy otyłość może mieć wpływ na płodność?
Blisko połowa kobiet i ponad 60% mężczyzn w Polsce zmaga się z nadwagą lub otyłością. W jaki sposób problem ten może wpływać na zdrowie reprodukcyjne obu płci? Nadmierne kilogramy często wiążą się z ryzykiem wystąpienia różnych chorób, co może również wpływać na płodność. Osoby zmagające się z nadwagą oraz mające problem z zajściem w ciążę mogą udać się do miejsc takich jak Klinika Bocian w Łodzi, która zajmuje się leczeniem niepłodności.
Jak nadwaga wpływa na zajście w ciążę?
Nadmierna masa ciała negatywnie oddziałuje na zdrowie reprodukcyjne zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet zbyt wysokie BMI może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, w tym problemów z owulacją, a nawet braku miesiączki. Otyłość zakłóca równowagę hormonalną, obniżając poziom kluczowych hormonów, takich jak FSH, LH, estradiol, AMH czy progesteron.
W przypadku mężczyzn, nadwaga może powodować obniżenie testosteronu, jakości nasienia, a także prowadzić do zaburzeń procesu produkcji plemników. Tego rodzaju problemy mogą utrudniać zapłodnienie komórki jajowej, ale też rozwój zarodków. Dodatkowo otyłość może być przyczyną zaburzeń erekcji i spadku sprawności seksualnej. Nie należy również zapominać, że nadmiar kilogramów sprzyja chorobom, takim jak cukrzyca czy nadciśnienie, które mogą komplikować proces starania się o dziecko.
Czy ciąża u kobiet z nadwagą jest bezpieczna?
W sytuacji, kiedy osobom zmagającym się z otyłością uda się uzyskać ciążę – wyzwaniem, z jakim będą musiały się one zmierzyć może okazać się jej utrzymanie. Ciąża u kobiet z nadwagą wymaga szczególnej opieki medycznej, bowiem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań, takich jak poronienie, cukrzyca ciążowa, wady wrodzone u dziecka czy przedwczesny poród.
Czy niepłodność można leczyć?
W większości przypadków niepłodność można skutecznie leczyć. Pierwsze kroki, jakie należy podjąć w przypadku problemów z zajściem w ciążę to wizyta w klinice leczenia niepłodności. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, przeanalizuje historię chorób oraz dotychczasową dokumentację medyczną. Następnie wykona i zleci podstawowe badania diagnostyczne, dostosowując plan leczenia do indywidualnych potrzeb pacjentów. Jeśli wdrożone leczenie i naturalne metody nie przyniosą rezultatów, alternatywą mogą okazać się procedury wspomaganego rozrodu, takie jak in vitro lub inseminacja.
Czy osoby otyłe mogą podejść do in vitro?
Otyłość zwiększa ryzyko niepłodności, ale także zmniejsza szanse na skuteczne in vitro, zwłaszcza u osób z BMI powyżej 30. Nadmiar tkanki tłuszczowej może utrudniać wzrost pęcherzyków jajnikowych i ograniczać szanse na implantację zarodka po transferze. Dlatego osoby, które zmagają się z nadwagą i planują in vitro, powinny skonsultować się z dietetykiem oraz specjalistą leczenia niepłodności. Wdrożenie odpowiedniej diety i redukcja masy ciała mogą usprawnić proces starania o dziecko i zwiększyć szanse na naturalne poczęcie. Jednocześnie warto pamiętać, że problemy z niepłodnością wynikają z wielu czynników, które często łączą się ze sobą. Z tego powodu, konsultacja z lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności jest równie istotnym elementem wsparcia.
Osoby zainteresowane wizytą w Klinice Bocian zajmującej się leczeniem niepłodności, mogą umówić się na konsultację z lekarzem, dzwoniąc pod numer +48 42 620 00 20 lub odwiedzając placówkę przy ul. Piotrkowskiej 157a.