Categories Bez kategorii

Jak złożyć deklarację DN-1 przez Internet? Poznaj szybki i wygodny sposób

Przekazywanie dokumentów urzędowych elektronicznie z roku na rok zyskuje na popularności. Podatnicy przestają mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa i skuteczności komunikacji cyfrowej. Online złożysz też deklarację na podatek od nieruchomości DN-1. Sprawdź, jak zrobić to w praktyce!

Opodatkowanie nieruchomości – obowiązki osób prawnych

Posiadanie nieruchomości – domu, lokalu lub gruntu – rodzi obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Dotyczy to zarówno właścicieli, jak i użytkowników wieczystych, a także posiadaczy samoistnych oraz posiadaczy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Deklaracja DN-1 to dokument, który w powyższych okolicznościach składają osoby prawnej oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej. Ponadto, jeśli obiekt budowlany lub grunt stanowią współwłasność osoby fizycznej i prawnej, osoba fizyczna składa deklarację DN-1 na zasadach obowiązujących osoby prawne.

W jakim terminie złożyć deklarację DN-1?

Osoby prawne składają deklarację DN-1 online lub tradycyjnie do końca stycznia każdego roku. Wyliczają w niej podatek od nieruchomości do zapłaty i uiszczają go w 12 ratach proporcjonalnych. W przypadku zakupu domu, działki itp. lub innej formy uzyskania prawa do nich, deklarację DN-1 należy złożyć w ciągu 14 dni od zaistnienia tego faktu.

Jak złożyć deklarację DN-1 online?

Dokumenty możesz przekazać do urzędu miasta lub gminy na trzy sposoby:

  •       Tradycyjnie – dostarczając je w formie papierowej osobiście do urzędu (w niektórych placówkach funkcjonują też urzędomaty)
  •       Pocztą – w formie papierowej
  •       Elektronicznie – online za pomocą ePUAP

W przypadku wysyłki deklaracji DN-1 online właściciel nieruchomości musi posiadać kwalifikowany podpis lub pieczęć elektroniczną. Dokumenty można wysłać korzystając bezpośrednio z platformy ePUAP lub przez Przyjazne Deklaracje.

Dla osób, które po raz pierwszy wypełniają tego rodzaju dokumenty lub nie mają z nimi dużego doświadczenia, deklaracja DN-1 online może się wydawać skomplikowanym formularzem. Wymaga rzetelności i skrupulatności – od jej prawidłowego wypełnienia zależy bowiem wyliczenie podatku we właściwej wysokości. Tacy podatnicy chętniej decydują się na użycie kreatora deklaracji podatkowych. Krok po kroku prowadzi on użytkownika przez cały proces. Podpowiada, automatycznie wylicza, a na koniec przeprowadza weryfikację i informuje o ewentualnych brakach lub błędach.

Szybka i wygodna wysyłka deklaracji DN-1 online

Korzystając z kreatora Przyjaznych Deklaracji, masz dwie opcje do wyboru: możesz przygotować deklarację DN-1 online i w taki sposób ją wysłać lub wydrukować. Tak jak obsługa kreatora nie jest skomplikowana, tak i sama wysyłka online przebiega szybko i bezproblemowo. W odpowiedzi na złożoną deklarację otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Jeśli wolisz tradycyjną formę przekazywania dokumentów, po użyciu kreatora gotową deklarację możesz po prostu wydrukować. Nie musisz wtedy posiadać podpisu elektronicznego. Wystarczy, że ręcznie czytelnie podpiszesz dokumenty (może to też zrobić Twój pełnomocnik). Tak przygotowaną deklarację wraz z załącznikami po prostu zaniesiesz do urzędu lub wyślesz za pośrednictwem poczty.

Artykuł sponsorowany

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author