Categories Powiat

Nowoczesna chirurgia ręki w rawskim szpitalu. Bezpłatnie i bez kolejki

W Szpitalu im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej na konsultacje i leczenie z zakresu ortopedii ręki pacjenci dostają się bez kolejki. Jak informowaliśmy w lutym szpital rozszerzył swą ofertę o chirurgię ręki, niestety dwa tygodnie później pandemia koronawirusa uniemożliwiła normalną pracę całej placówki. Teraz przyjęcia znów odbywają się planowo – ale część z osób cierpiących na te dolegliwości może po prostu nie widzieć o tym, że w szpitalu może podjąć bezpłatne leczenie bez zbędnych oczekiwań. Tymczasem w dzisiejszych czasach wady ręki to jedne z najczęstszych schorzeń ortopedycznych. Wynikają m.in. z pracy przy komputerze.

– Wszystkich pacjentów zmagających się tymi dolegliwościami zapraszamy do siebie na konsultacje i zabiegi, bo rzeczywiście epidemia trochę pogmatwała nasze plany – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SPZOZ im. św. Ducha. – Zapewniamy wszystkich, że mogą nas odwiedzać bezpiecznie ponieważ cały czas utrzymujemy rygory bezpieczeństwa, a nasz personel jest cyklicznie testowany na obecność koronawirusa. Przypominamy, że od początku pandemii nie stwierdziliśmy na szczęście ani jednego przypadku zakażenia wśród pracowników.

Jakie schorzenia leczy szpital?

Między innymi zespół kanału nadgarstka (czasem nazywany cieśnią nadgarstka), tzw. strzelające palce (palce przeskakujące), chorobę De Quervaina, neuropatie uciskowe nerwu łokciowego występujące najczęściej w okolicy łokcia (tzw. zespół rowka nerwu łokciowego) lub nadgarstka (tzw. zespół kanału Guyona). Ponadto leczone są bóle, deformacje, niestabilności oraz torbiele związane z zwyrodnieniowymi zmianami stawowymi nadgarstka i ręki.

Cieśń nadgarstka powstaje na skutek częstego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, który znajduje się mniej więcej dokładnie pośrodku dłoni. Objawia się bólem, który z początku mija po zmianie pozycji dłoni, ale z czasem pacjenci odczuwają bolesne mrowienie, palenie, drętwienie promieniujące wzdłuż ramienia aż do barku lub szyi – zwłaszcza w nocy. Niestety – nie leczony – zespół kanału nadgarstka może doprowadzić do nieodwracalnego zaburzenia czynności ręki. Najczęściej chorują nań kobiety po 40. roku życia, które na co dzień ręcznie muszą w pracy powtarzać te same czynności – np. pisanie na komputerze, posługiwanie się komputerową „myszą”.

Tzw. strzelające palce również na początku nie są uciążliwe – po prostu jeden z palców nie działa „płynnie”, „przeskakuje” przy zginaniu lub odginaniu. Z czasem jednak rodzi się ból i znaczny dyskomfort.

– Zdarza się, że palec strzelający zostaje zablokowany w zgięciu i wówczas możliwe jest jego wyprostowanie przy pomocy drugiej ręki – tłumaczy dr n.med. Jarosław Strychar, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu SPZOZ w Rawie Mazowieckiej. – Te chorobę można leczyć zachowawczo, zalecana wówczas jest na przykład zmiana aktywności ruchowej, szyny unieruchamiające, okłady z lodu, niesterydowe leki przeciwzapalne czy miejscowe podawanie zastrzyków. Czasem jednak takie działanie nie daje rezultatu i trzeba chirurgicznie uwolnić więzadło, uciskające ścięgna zginaczy.

Dr. Jarosław Strychar, który zajmuje się chirurgią ręki w SPZOZ w Rawie Mazowieckiej, ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie: jest absolwentem studiów doktoranckich Kliniki Chirurgii Ręki w Szczecinie, odbył staż m.in. w Garcia de Orta Hospital w Lizbonie i Westminster Hospital w Londynie. Jako stypendysta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki pracował również w Helios Kliniken w Niemczech.

Przypominamy, ze pacjenci, którzy chcieliby skonsultować dolegliwości ręki u specjalisty w ramach umowy NFZ powinni mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Ze skierowaniem powinni zgłosić się do Poradni Ortopedycznej SPZOZ w Rawie Mazowieckiej. Wszelkie informacje oraz rejestracja pod numerem telefonu: 729-059-525.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author