Categories Powiat Rawski

Samorządy z powiatu rawskiego chcą sprzedawać węgiel

Władze miast i gmin z terenu powiatu rawskiego deklarują, że chcą pomóc swoim mieszkańcom w zdobyciu węgla. Sprzedażą węgla nie będą się zajmować same samorządy, a składy opału, które już funkcjonują na terenie danej gminy.

Miasto Rawa Mazowiecka

Zainteresowani mieszkańcy miasta są proszeni o zgłaszanie zapotrzebowania na paliwo stałe (groszek, orzech).  Wnioski o zakup należy składać:

– w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka, przy Pl. Piłsudskiego 5, w Biurze Podawczym w godzinach urzędowania lub,

– za pomocą środków komunikacji elektronicznej, opatrując wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

W sprawie zakupu węgla mieszkańcy poszczególnych gmin powinni zwracać się do właściwych urzędów.

Choć odpowiednie przepisy nie weszły jeszcze w życie, to samorządowcy z powiatu rawskiego, chcąc pomóc swoim mieszkańcom w zdobyciu węgla na zimę przygotowują się do jego pozyskania i sprzedaży – pod warunkiem, że sami będą mogli go dla mieszkańców kupić.

Jeszcze na początku tego tygodnia mieszkańcy mogli się zgłosić do samorządów składając wstępną deklarację dotyczącą chęci zakupu węgla. W poniedziałek (24.10) wójt gm. Regnów – Mariusz Cheba, mówił w rozmowie z dziennikarzem gazety „KochamRawe.pl – magazyn opinii”, że do urzędu zgłosiło się ponad 100 mieszkańców gminy chcących zakupić węgiel.

Wójt szacuje, że mieszkańcy jego gminy mogą chcieć kupić łącznie ok. 500 ton węgla. – Czy dostaniemy taką ilość węgla? Tego nie wiem. Jeśli dostaniemy mniej, to również nie wiem jak będziemy mieli go podzielić pomiędzy mieszkańcami? – zastanawiam się wójt Mariusz Cheba.

Wiele pytań dotyczących sprzedaży węgla przez samorządy ma również Jacek Adamczyk – burmistrz Białej Rawskiej. Zwraca on uwagę, że nie ma jeszcze propozycji przepisów wykonawczych do ustawy, na mocy której samorządy mają sprzedawać węgiel. Mieszkańców maja obowiązywać limity dotyczące ilości węgla, który chcą kupić. Nie wiadomo więc, czy opału wystarczy na ogrzanie domów przez cały sezon. – Mają być dostępne tylko dwie frakcje węgla. Czy do każdego pieca będą się one nadawać? Czy mieszkańcy będą chcieli kupić, gdy zobaczą na własne oczy jakiej jakości węgiel do nas dotrze? – zastanawia się burmistrz Białej, jednocześnie zaznaczając, że mimo tak wielu pytań, chce pomagać mieszkańcom w pozyskaniu węgla.

Gminy sukcesywnie wypłacają również tzw. dodatek węglowy. W gminie Regnów wypłacono już trzy transze tego dodatku (około połowę wszystkich złożonych wniosków) zgodnie z kolejnością składania przez mieszkańców wniosków.

W gminie Biała Rawska dodatek węglowy otrzymało już ponad 2,5 tys. gospodarstw domowych. – Mam świadomość, że niektórzy mieszkańcy się niecierpliwią, ponieważ chcą otrzymać obiecane wsparcie. My natomiast musimy bardzo skrupulatnie weryfikować wnioski, ponieważ już docierają do nas informacje, że zasadność wypłat ma być kontrolowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową i Najwyższą Izbę Kontroli – mówi burmistrz Białej Rawskiej.

REKLAMA
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author