Categories Bez kategorii

Śrutownice przelotowe – skąd się bierze ich popularność?

Śrutowanie jest jednym z podstawowych procesów w obróbce elementów metalowych, dlaczego jednak coraz więcej firm rozbudowuje swoje parki maszynowe akurat o śrutownice przelotowe? Powodów jest kilka i w pełni uzasadniają one dość kosztowną modernizację.

Większa automatyzacja

Właśnie z wysokiego stopnia automatyzacji procesu wynika większość zalet, które są typowe dla śrutownic przelotowych. Przede wszystkim jest to możliwość wpięcia ich w automatyczne lub półautomatyczne linie produkcyjne, ale nawet w procesach manualnych śrutownica przelotowa będzie pozwalała skrócić czas obróbki i usprawnić cały proces produkcyjny, eliminując jedno z najważniejszych wąskich gardeł.

Śrutownice przelotowe dobiera się w taki sposób, aby prędkość pracy, kierunkowość dysz czy nawet rodzaj podajnika w jak najpełniejszym stopniu odpowiadały wymaganiom konkretnej linii produkcyjnej.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Śrutowanie jest procesem, z którym wiążą się określone ryzyka dla personelu. Jest to tym ważniejsze, że każde z zagrożeń jest potęgowane, jeżeli śrutowanie miałoby się odbywać w pośpiechu, co jest praktycznie normą. Zastosowanie automatycznych śrutownic przelotowych pozwala do minimum ograniczyć ryzyko wypadku, ale też eliminuje niemal całkowicie koszty związane z błędami personelu. Śrutownice przelotowe są skonstruowane w taki sposób, że ich prawidłowa obsługa jest wymuszona konstrukcyjnie i programowo.

Nowoczesne śrutownice przelotowe mogą być wyposażone w wiele czujników, które będą odpowiadały nie tylko wprost za bezpieczeństwo, ale także za utrzymanie narzuconego reżimu pracy i warunków technicznych procesu obróbki.

Opcje konfiguracji

Wiele spośród dostępnych na rynku śrutownic przelotowych może zostać wyposażonych w opcjonalne rozszerzenia sprzętowe, na przykład zautomatyzowane podajniki do rur. Modułowa budowa i możliwość rozszerzenia funkcjonalności sprawiają, że nowoczesna śrutownica przelotowa może być zastosowana do przygotowania detali o różnej charakterystyce i w razie potrzeby można ją szybko przystosować do potrzeb narzuconych przez inną linię technologiczną lub zmiany w specyfikacji technicznej.

To, jakie opcje rozszerzenia funkcjonalności są dostępne, będzie zależało od producenta konkretnego sprzętu, jednak dziś w wielu przypadkach śrutownice są projektowane jako modułowe i dodatkowe akcesoria pasują do wielu śrutownic danego producenta.

Czy to się opłaca?

Automatyczne śrutownice przelotowe to spora inwestycja nawet w przypadku dużych parków maszynowych. Jednak są to urządzenia ekonomiczne, trwałe, wydajne i łatwe w obsłudze, dlatego w dłuższej perspektywie ich zakup będzie w pełni uzasadniony wszędzie tam, gdzie dominuje produkcja dłuższych serii. W przypadku prototypowania wciąż duże śrutownice przelotowe mogą się nie zwrócić, ale wszystko będzie zależało od docelowej skali i rodzaju produkcji na danym parku maszynowym.

Artykuł sponsorowany

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author