Categories Miasto

Wiwat Akademia! Kolejny jubileuszowy rok Małej Akademii Wakacyjnej

W tym roku odbywała się już 21. edycja Małej Akademii Wakacyjnej, która działa przy małym kościółku ojców Pasjonistów. Powstała w 1999 roku z inicjatywy ojca Jerzego, głównego organizatora i pomysłodawcy przedsięwzięcia. Zajęcia odbywały się przez cały lipiec od poniedziałku do soboty w godz. 10:30-12:00.

KUP książkę z opowiadaniami młodych, rawskich pisarzy “Pewnego razu w Rawie…”>>>

W każdym roku zajęciom przyświecało inne hasło, ale zawsze były to działania oparte na bazie biblijnej i poświęcone nie tylko rozwijaniu kreatywności, poznawczości, zainteresowaniom, ale i głębokim przeżyciom duchowym. Każdy rok w Akademii wyposażał uczestniczące dzieci w ważne przesłania i cenne wartości moralne. – Z wielkim sentymentem wspominam wszystkie te lata, bo każda Akademia przyniosła dzieciom coś dobrego. Muszę jednak mocno podkreślić, że jest to dzieło wielu osób – zaznacza o. Jerzy.

Zajęcia tegoroczne odbywają się pod hasłem “Z dawna Polski Tyś Królową” , a wynika ono z tematyki spotkań, którą jest “Szkoła Modlitwy z Maryją”. Zatem osnową działania Małej Akademii Wakacyjnej w tym roku jest doskonalenie modlitwy osobistej, poznawanie sanktuariów Maryjnych w Polsce (mapa, wiadomości), dobre i twórcze przeżywanie czasu wakacyjnego.

Zajęcia podstawowe XXI Akademii Wakacyjnej uzupełnia program “Modlitwa i twórczość”. W zakres tych zajęć wchodzą malowanki maryjne, modlitwy w ciszy na tle muzyki poważnej, rozwiązywanie krzyżówek , tzw. Wyprawy Otwartych Oczu i Serc, Droga Krzyżowa, codzienne przygotowywanie bukietu dla Matki Bożej (wylosowane dziecko), ocenianie i wybieranie utworów muzycznych i piosenek religijnych, otwarcie Galerii Maryjnej (na zakończenie II Tygodnia), pisanie listów do Maryi i w ostatnim tygodniu zajęć przedstawienie programu poetycko-muzycznego. – Są to zajęcia formacyjno-poznawcze – informuje ojciec Jerzy.

Na każdych zajęciach odbywa się czytanie Pisma Świętego i dzielenie się odczuciami na temat treści danego fragmentu. W ramach tematyki Wyprawy Otwartych Oczu i Serc dzieci “odwiedzają” sanktuaria Maryjne w Polsce. Na przygotowanej dużej mapie zaznaczone są miejscowości , gdzie znajdują się te sanktuaria , dzieci lokalizują budowlę, dany nauczyciel opowiada jej historię , dzieci wklejają ikonki na Planszę Maryjną do Albumu Spotkań. – Od dziesięciu lat uczestniczę w zajęciach Akademii, jest to bardzo ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, można tu rozwinąć wiarę w ducha, zajęcia są bardzo różnorodne: śpiewanie, kolorowanie. modlitwa, opowiadania, wiersze, przemyślenia tekstów z Pisma Świętego. W środku zajęć jest poczęstunek, a więc coś dla ducha i dla ciała, no i pilnuję tu młodszego brata – opowiada siedemnastoletnia Jadwiga.

W środkowej części spotkania jest mały poczęstunek (ciastka, słodkie napoje), a na zakończenie podsumowanie pracy w grupach, piosenka i zabawy integracyjne.

Program atrakcyjny, tematyka bardzo wartościowa, nic dziwnego , że dzieci chętnie przychodzą na zajęcia i czynnie angażują się w organizowane formy działań. Zajęcia plastyczne , literackie , wspólna modlitwa i rozmowy w grupach, zajęcia taneczne, śpiew , gry i zabawy integracyjne przyciągają młodszych i starszych uczestników do Małej Akademii Wakacyjnej. W tym roku uczestniczy 33 dzieci. Są podzielone na dwie grupy: Niebieskich (dzieci starsze) i Różowych (dzieci młodsze).

Zajęcia prowadzi ojciec Jerzy i nauczycielki z rawskich szkół i przedszkoli, jest to praca bezinteresowna, nieodpłatny wolontariat. Jedyną nagrodą jest satysfakcja i uśmiechnięte buzie małych i dużych uczestników. W tym roku zaangażowanych w taką pracę jest 9 nauczycielek.

XXI Mała Akademia Wakacyjna kolejny raz zapewnia dzieciom wspaniałe spędzenie wolnego czasu i wyposaża je w bezcenne wartości prawidłowego życia społeczno-religijnego. A dzieci? Dzieci kochają Małą Akademię Wakacyjną i już nie wyobrażają sobie wakacji bez tych fajnych atrakcyjnych zajęć. – Lubię tu przychodzić, tu mi się podoba, dużo się bawię i poznaję wiele ciekawych rzeczy – zwierza się pięcioletni Franek.

Tekst i foto : Barbara Kalinowska

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author