Categories Powiat

Bezpłatne badania profilaktyczne w najbliższych dniach w Rawie Mazowieckiej i Białej Rawskiej

Bezpłatne badania mammograficzne będzie można wykonać w Rawie Mazowieckiej już w piątek 26 maja na Pl. Piłsudskiego. Zaś 28 maja w Białej Rawskiej będzie można skorzystać z szeregu bezpłatnych badań i porad specjalistów w ramach wydarzenia pod hasłem “Biała Niedziela”.

Bezpłatna mammografia na NFZ przysługuje co dwa lata kobietom w wieku 50-69 i jest ważnym badanie w profilaktyce raka piersi. Można ją zrobić w mammobusie lub w pracowni stacjonarnej. NFZ przypomina, że starsze i młodsze kobiety także mogą i powinny się badać – wystarczy o skierowanie na mammografię lub USG piersi poprosić np. ginekologa.

Mammografia to bezpieczne badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W Łódzkiem z mammografii w tym roku skorzystało już 24 tys. kobiet. Aż 96 % z nich usłyszało że są zdrowe i ponowne badanie zrobią za 2 lata. Na leczenie skierowano 112 kobiet – mają szansę na wyleczenie i długie życie.

Mammografia trwa kilka minut i umożliwia wykrycie zmian nowotworowych we wczesnej fazie choroby, co pozwala na skuteczniejsze leczenie.

26 maja w Rawie Mazowieckiej:

Oczywiście o tym wszystkim przypomnimy paniom, ale również mężom, synom i partnerom 26 maja w Rawie Mazowieckiej na Placu Piłsudskiego w godzinach 11 – 15. Razem z wolontariuszkami Rawskiego Stowarzyszenia Amazonek porozmawiamy, jak ważna jest kontrola stanu swojego zdrowia, a w szczególności regularne samobadanie się.

28 maja w Białej Rawskiej:

28 maja 2023 r. (niedziela) w godz. 8:00-14:00 zapraszamy na IX Bialski Dzień Profilaktyki pod hasłem: ,,Zdrowie to nie galaktyka, zdrowie to profilaktyka‘’ w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Białej Rawskiej przy ul. Mickiewicza 24. Organizatorem jest Urząd Miasta w Białej Rawskiej. Oczywiście zapraszamy do naszego stanowiska informacyjnego, gdzie przed wakacjami będzie można wyrobić kartę EKUZ, porozmawiać o profilaktyce przy stanowisku profilaktycznym oraz wykonać pomiary składu ciała na analizatorze.

REKLAMA
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author