Categories Powiat Rawski

Biała Rawska: Ponad 7 mln zł na inwestycje w 2021 roku

Władze Miasta i Gminy Biała Rawska nie zamierzają w tym roku próżnować. Na inwestycje chcą wydać ponad 7 mln zł. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na drogi. Zaplanowano m.in. opracowanie projektu budowy nowej ulicy, która ma odciążyć skrzyżowanie ulic Jana Pawła II i Kościuszki.

NASZA AKCJA: Szukamy starych zdjęć Rawy Mazowieckiej. Jeśli takie posiadasz kliknij w link i skontaktuj się z naszą redakcją>>>

– Co roku znaczną część naszego budżetu inwestycyjnego przeznaczamy na przebudowę i modernizację dróg w wielu miejscowościach na terenie naszej gminy – zaznacza w rozmowie z „KochamRawe.pl – magazyn opinii” Zbigniew Szcześniak wiceburmistrz Białej Rawskiej. – Tak będzie i w tym roku. Trudno nawet wymienić wszystkie prace drogowe, które chcemy przeprowadzić – dodaje.

Największe inwestycje drogowe zaplanowane na ten rok, to m.in. przebudowa drogi Zofiów – Słupce. Zostanie tam położona nakładka asfaltowa, podobnie jak na drodze: Franopol – Studzianek – Chrząszczew. Pomniejsze inwestycje drogowe zostaną wykonane w ponad 20 miejscowościach na terenie gminy.

Oprócz remontów nawierzchni drogowej władze Białej Rawskiej planują też budowę chodników w Białej Rawskiej na ul. Kolejowej i Wojska Polskiego, a także poza miastem w miejscowościach: Chrząszczew, Stara Wieś, Chodnów, Byki.

– Z istotnych inwestycji drogowych zaplanowaliśmy też opracowanie projektu budowy nowej ulicy, która połączy ulicę Jana Pawła II z ulicą Kościuszki. Będzie to swoistego rodzaju obwodnica, która ma odciążyć skrzyżowanie ulic Jana Pawła II i Kościuszki – wyjaśnia wiceburmistrz Szcześniak. W tym roku władze gminy chcą przygotować projekt i niezbędną dokumentację, a w przyszłym zrealizować inwestycję.

– Opracowujemy też projekt techniczny na budowę sygnalizacji świetlnej na ulicy Wojska Polskiego w okolicach MGOK, aby poprawić bezpieczeństwo w tamtym regionie miasta – podkreśla Zbigniew Szcześniak. – Często się zdarza, że kierowcy jadący od strony Grójca nie zwalniają, wjeżdżając do miasta i niestety bywa, że dochodzi tam do wypadków, stąd pomysł, aby wybudować tam sygnalizację świetlną.
Władze gminy nie zaprzestają też budowy kolejnych odcinków sieci wodociągowej. W tym roku zostaną wybudowane cztery odcinki wodociągów za prawie 2 mln zł. Jeden fragment połączy ulicę Topolową z ulicą Mickiewicza w Białej Rawskiej. Drugi fragment wodociągu zostanie wybudowany z ulicy Kolejowej do Starej Wsi. Powstaną też wodociągi w Dańkowie i Pachach.

Zaplanowano również inwestycje w świetlicach wiejskich. Zostanie zrealizowany kolejny etap inwestycji w Niemirowicach. – Przeprowadzimy w niej prace wykończeniowe, aby już w tym roku świetlica mogła zacząć służyć mieszkańcom – deklaruje wiceburmistrz Białej Rawskiej. Planowana jest również rozbudowa świetlicy w Jelitowie.

W tym roku zostanie również zakończona przebudowa sieci ciepłowniczej na osiedlu Mickiewicza. – Pozostał nam do wykonania fragment sieci do czterech bloków. Po jego wykonaniu powinniśmy mieć sieć, która nie będzie wymagać większych nakładów przez kilkadziesiąt lat – zapewnia Szcześniak.

Zaplanowane są też pieniądze na termomodernizację budynku przy ul. Mickiewicza 25, czyli MGOK, ośrodek zdrowia i świetlica środowiskowa. Na ten cel władze miasta pozyskały wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość inwestycji pochłonie ok. 1 mln zł.

Na bialskim OSiR powstanie też ścieżka edukacyjna wraz z tężnią solankową. Koszt tej inwestycji to ok. 300 tys. zł i na tę inwestycję samorząd również chciałby pozyskać wsparcie z WFOŚiGW. Jak zapowiadają przedstawiciele miasta, bez względu na efekt tych starań, inwestycja na pewno zostanie zrealizowana. Na terenie OSiR zostaną również zamontowane urządzenia StreetWorkout.

W tym roku będzie kontynuowana modernizacja oświetlenia ulicznego ( wymiana opraw z tradycyjnych na energooszczędne – LED) a także budowa nowych linii oświetleniowych w Białej Rawskiej, Franklinie, Goślinach, Studzianku i Woli-Chojnacie.

Aktualnie opracowywana jest dokumentacja na budowę nowego budynku z mieszkalniami socjalnymi w Błażejewicach. Zastąpi on stary wyeksploatowany budynek po byłej szkole, który zostanie rozebrany. – Będziemy ubiegać się o dofinansowanie tej inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi wiceburmistrz Białej Rawskiej.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author