Categories Powiat

Blisko 2000 kobiet skorzystało z badań profilaktycznych zorganizowanej przez SPZOZ w Rawie

Z bezpłatnych badań, zorganizowanych przez rawski SPZOZ z okazji Dnia Kobiet, skorzystało niemal 2000 pań. Wykonano aż 8470 badań. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie badaniami, dyrekcja rawskiego szpitala już planuje kolejne tego typu akcje.

Przypomnijmy: akcja profilaktyczna skierowana do kobiet, rozpoczynała się 8 marca, w Dzień Kobiet i trwała do końca miesiąca. Badano poziom elektrolitów, poziom witaminy D i markery nowotworowe wykorzystywane w diagnostyce raka jajnika. Badania wykonywano w trzech laboratoriach: dwóch w Rawie oraz jednym w Czerniewicach. Nie było żadnych ograniczeń, bezpłatną diagnostykę mogły przejść wszystkie kobiety niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Od pierwszego dnia telefony w sprawie udziału w akcji dosłownie się „urywały”. Pracownicy laboratorium SPZOZ nie tylko umawiali terminy badań, ale także udzielali wszelkich wyjaśnień dotyczących wyników, pomagali w ich interpretacji.
– Co ciekawe akcja zainteresowała również mężczyzn – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka SPZOZ w Rawie.

– Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii panowie nie stronią od profilaktyki medycznej. Dzwonili i przychodzili pytając czy także mogą wykonać tę diagnostykę. Dlatego zdecydowaliśmy, że przeprowadzimy podobną akcję, tym razem z pakietem badań dobranych odpowiednio dla panów. Odbędzie się we wrześniu lub październiku. Przygotowujemy również akcję badań profilaktycznych dla dzieci – podkreśla dyrektor lecznicy.

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne? Ponieważ dzięki nim można wykryć chorobę wcześniej i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Dotyczy to wszystkich chorób, nie tylko nowotworowych.

– Obecnie nie wszystkie badania z zakresu laboratoryjnej diagnostyki medycznej objęte są refundacją, więc wiele z nich pacjenci wykonują za własne pieniądze. Takimi akcjami chcemy jako lokalna placówka medyczna przynajmniej częściowo dać taką bezpłatną możliwość – dodaje dyr. Małgorzata Leszczyńska.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author