Categories Miasto

Burmistrz Piotr Irla: Koronawirus

Znajdujemy się w szczególnym czasie. Czasie trudnym, wymagającym od nas rozwagi i dyscypliny. W tej chwili nie mam wiedzy o przypadkach wykrycia koronawirusa w Rawie Mazowieckiej, ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że to tylko kwestia czasu.

Na pewno obserwujecie Państwo doniesienia medialne i wiecie, że niebawem należy się spodziewać większej fali zachorowań. To, w jakim stopniu dotknie ona rawian, w dużej mierze zależy od naszego zachowania.

Stąd moje przypomnienie i prośby:

  • nie wychodźmy z domu bez wyraźnej potrzeby;
  • zatrzymajmy w domu dzieci i młodzież, nie pozwólmy im na grupowe przebywanie w miejscach publicznych;
  • rygorystycznie przestrzegajmy zasady higieny;
  • dezynfekujmy ręce – pamiętajmy, że klamki i wózki sklepowe to największe skupisko zarazków;
  • pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach większość spraw możemy załatwić przez telefon lub Internet;
  • zwróćmy uwagę na naszych sąsiadów, jeżeli są to osoby starsze lub chore może trzeba im, np. zrobić zakupy?

Obecnie zamknięte są szkoły, przedszkola, żłobek, dzienny dom seniora, basen, hale sportowe, muzeum, biblioteka i dom kultury. Wstrzymane zostały kursy rawskiego autobusu komunikacji zbiorowej. Urząd miasta oraz pozostałe miejskie jednostki organizacyjne pracują, ale wprowadzone zostały różnorakie procedury ostrożnościowe.

Z powodu wzmożonego ruchu klientów z gmin ościennych poleciłem ograniczyć bezpośredni kontakt urzędników tylko do sytuacji nadzwyczajnych – umówionych wcześniej telefonicznie lub mailowo. Inne sprawy proszę zgłaszać telefonicznie, mailowo, przez ePUAP lub za pośrednictwem komunikatora miejskiego. Kontakty do pracowników urzędu znajdziecie Państwo na stronie internetowej miasta: https://www.rawamazowiecka.pl/588,urzad-miasta, a do innych miejskich jednostek organizacyjnych na ich stronach internetowych. Do odwołania zawiesiłem obsługę kasową w urzędzie, a wszelkie płatności proszę wykonywać za pośrednictwem elektronicznej bankowości.

Proszę rawskich seniorów, byście przez najbliższe dni nie wychodzili z domów i unikali dużych skupisk ludzi. O zrobienie zakupów czy opłacenie rachunków poproście rodzinę lub sąsiadów. Jeśli jednak nie macie do kogo się zwrócić, zadzwońcie na specjalnie przeznaczony do tego numer telefonu. Wolontariusze zakupią żywność, środki higieniczne i środki czystości w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania lub wykupią leki na podstawie przekazanych recept. Zgłoszenia osób, które potrzebują takiej pomocy przyjmowane są pod numerem telefonu 785 555 410 w godzinach od 8:00 do 16:00. Po otrzymaniu zgłoszenia strażnik miejski skontaktuje się z osobą wskazaną w celu potwierdzenia czy rzeczywiście potrzebuje wsparcia i jakiego.

W razie złego samopoczucia i podejrzenia, że możecie być zarażeni koronawirusem, wykonajcie w pierwszej kolejności telefon do SENEPID-u pod nr 46 814 48 62 lub 609 733 252, jest to podmiot wyznaczony do koordynacji działań związanych z epidemią.

Warto też zapamiętać numer 800 190 590 Telefonicznej Informacji Pacjenta, pod którym konsultanci infolinii udzielą wszystkich niezbędnych informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia.

Te niedogodności będą obowiązywać do 25 marca b.r., a dalsze działania będą zależeć od rozwoju sytuacji. Nie ulegajmy panice, ale też nie lekceważmy zagrożenia. Bądźmy ostrożni, odpowiedzialni i zdyscyplinowani. Jesteśmy wzajemnie odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo. Dbajmy o siebie i swoich najbliższych.

Piotr Irla

Burmistrz Rawy Mazowieckiej

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author