Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Burmistrz Piotr Irla: Plany na rok 2023

Nowy rok, nowe wyzwania. Rada Miasta w grudniu uchwaliła plan finansowy na rok 2023. Cieszę się, że został on przyjęty jednogłośnie. Jest to znakiem, że w tym trudnym dla finansów samorządowych czasie, udało się skonstruować budżet optymalny – uwzględniający najistotniejsze potrzeby na miarę możliwości finansowych naszego miasta.

Po raz kolejny mamy wyjątkowy budżet, który zakłada niezwykle duże nakłady inwestycyjne o wartości niemal 24 mln zł. Inne podstawowe wydatki to: oświata i wychowanie – 49 mln zł; pomoc społeczna – 7,7 mln zł; świadczenia rodzinne – 14 mln zł; gospodarka komunalna – 7,2 mln zł (w tym 3,5 mln zł – gospodarka odpadami).

Powszechnie uważa się, że inwestycje to czynnik rozwoju i tej zasady trzymamy się w Rawie. Przechadzając się ulicami naszego miasta, zaglądając do naszych rawskich instytucji łatwo zauważamy pozytywne efekty naszej dotychczasowej pracy. Nie zaspokajają one jednak wszystkich naszych potrzeb. Mam jeszcze wiele pomysłów na poprawę funkcjonowania naszego miasta. Większość z nich to efekty rozmów z mieszkańcami. Państwo chętnie dzielicie się ze mną swoimi pomysłami i potrzebami. W większości zgadzam się z nimi i w miarę możliwości próbuję realizować. Głównym ogranicznikiem są oczywiście  pieniądze. Konstruując budżet musimy uwzględniać tą trudną sytuację. Podobnie jak w ubiegłym, w tym roku będziemy się koncentrować na zadaniach inwestycyjnych rozpoczętych i wymagających kontynuacji oraz na zadaniach z dofinasowaniem zewnętrznym.

Zatem, co będziemy robić w 2023 r.?

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością przy ul. Kolejowej. Aktualnie mamy stan tzw. surowy-zamknięty i trwają prace budowlane. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na jesień tego roku.

Rozstrzygnęliśmy przetargi na budowę ul. Fredry, a także otworzyliśmy oferty na przebudowę drugiej części ul. Jana III Sobieskiego i ul. Łowickiej. Chciałbym aby prace na tych ulicach rozpoczęły się już wiosną. Spore utrudnienia będą przy przebudowie ul. Łowickiej, bo pełni ona dość istotny szlak komunikacyjny w naszym mieście, a pracami będzie objęta również tarcza skrzyżowania ulic: Łowickiej, Skierniewickiej, Jeżowskiej i Kolejowej. Przygotowujemy się także do przebudowy ul. Słowackiego, na odcinku od apteki „Nad Rawką” do skrzyżowana z ul. Katowicką. W efekcie przebudowy uzyskamy nową nawierzchnię jezdni, dużo więcej miejsc parkingowych nad zalewem oraz odwodnienie skrzyżowania z ul. Wyzwolenia.

W trosce o bezpieczeństwo na drogach konsekwentnie przebudowujemy i doświetlamy przejścia dla pieszych, wykorzystując wszelkie możliwe dofinansowania zewnętrzne. Innym działaniem dla poprawy bezpieczeństwa będzie instalacja na wszystkich drogach wlotowych radarowych wyświetlaczy prędkości, w ramach projektu „Zwolnij i jedź bezpiecznie – poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego”.

W zeszłym tygodniu otworzyliśmy oferty i niebawem wyłoniony zostanie wykonawca na budowę sali gimnastycznej z zewnętrzną infrastrukturą sportową przy Szkole Podstawowej Nr 2. To zadanie dwuletnie, kosztowne i bardzo złożone, bo swym zakresem oprócz budowy sali gimnastycznej i boisk zewnętrznych, obejmuje wyburzenie budynku „małej szkoły”, porządkowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i zagospodarowanie terenu przyszkolnego.

Ogłoszony został też przetarg na roboty wzmacniające koronę zapory czołowej i bocznej Zalewu Tatar. Będzie to ciąg prac, poprzedzających planowane łączenie zbiorników, które musimy wykonać już teraz w trybie pilnym, aby nie doprowadzić w przyszłości do tragedii.

Na ukończeniu mamy dokumentację rewitalizacji osiedla Niepodległości. Chciałbym, aby jeszcze w tym roku  rozpoczęły się tam roboty budowlane.

Pamiętając o petycji złożonej na moje ręce przez dzieci z Osiedla 9 Maja na jednym z spotkań w MDK-u, w porozumieniu z Rawsko-Mazowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową, stworzymy plac zabaw dla dzieci oraz plenerową siłownię dla dorosłych.

Wymieniłem  tylko najważniejsze zamierzenia inwestycyjne zaplanowane na bieżący rok. Obok nich jest wiele  innych, drobniejszych, które łącznie sprawią, że w Rawie będzie nam się żyło trochę lepiej. Konsekwentnie zmieniamy Rawę na lepsze.

Piotr Irla

Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author