Categories Powiat

Cielądz: Władze gminy przygotowują się do budowy nowej szkoły

– Szkołę w Cielądzu trzeba wybudować i na pewno to zrobimy – deklaruje Paweł Królak, wójt gminy Cielądz. – Problemem są jednak pieniądze. Składamy wnioski na różne gminne inwestycje, gdzie się da, ale mówiąc bardzo delikatnie, mam wrażenie, że środki są dzielone nie według potrzeb, ale według zasług – uważa wójt.

Szkoła w Cielądzu pilnie wymaga gruntownej modernizacji. Samorząd gminny skłania się ku budowie nowego budynku, który by spełniał wszystkie wymagania XXI wieku i mógł posłużyć uczniom przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Potrzebny jest budynek, w którym znajdzie się przynajmniej pięć sal zajęć dla przedszkolaków. Do tego pomieszczenia, w których mógłby znajdować się żłobek dla najmniejszych mieszkańców gm. Cielądz.

– Potrzebne są nowe sale dla żłobka i oddziałów przedszkolnych. Rozważam różne warianty i nie boję się nowości. W tym roku do tej inwestycji musimy się przygotować – podkreśla wójt Królak.

Wszystko wskazuje na to, że prace inwestycyjne mogłyby zostać przeprowadzone w 2022 roku.

Nie wiadomo, czy nowy budynek szkoły dla najmłodszych uczniów miałby stanąć w miejscu obecnego czy na nowym placu.

– Wydaje mi się, że najlepszym wariantem byłaby budowa nowego budynku szkolnego na należącej do gminy działce, która przez pewien czas była wydzierżawiona, a teraz stoi pusta – wyjaśnia Paweł Królak. – Dzięki temu inwestycja nie zakłóciłaby pracy szkoły, która mam nadzieję, od września będzie już normalnie funkcjonować. Po oddaniu do użytku nowego budynku, przenieślibyśmy do niego zajęcia, a obecny rozebrali. W tym miejscu powstałby przy szkole duży plac, który na pewno można by ciekawie zagospodarować – opowiada wójt gm. Cielądz.

Jednak, aby wybudować nowe skrzydło cielądzkiej podstawówki, potrzebnych jest kilka milionów złotych.

Budowa samego żłobka może kosztować ok. 2 mln zł. Przedszkole to już koszt ok. 5 mln zł.

– Nie rozumiem, dlaczego nasza gmina nie dostaje środków zewnętrznych, o które aplikujemy, gdy tymczasem miliony płyną do gmin z innych powiatów – mówi Paweł Królak. – Będę zabiegał o zorganizowanie spotkania samorządowców z parlamentarzystami z naszego okręgu wyborczego. Może uda im się wyjaśnić, jak duże wyzwania i potrzeby stoją przed takimi gminami jak Cielądz. Będę walczył o pieniądze na budowę szkoły, jak tylko się da, bo sami tak dużej inwestycji możemy nie podołać – podkreśla wójt Królak.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author