Ogłoszenia Rawa gazeta Głos Rawy kocham Rawę
Categories Miasto

Co to jest najem krótkoterminowy?

Szukasz szybkiego i prostego sposobu na to, żeby zacząć zarabiać? Masz mieszkanie w centrum miasta, którego utrzymanie znacząco obciąża budżet domowy, ale nie chcesz go wynajmować na długi okres ani sprzedawać? Rozważ najem krótkoterminowy. To korzystne rozwiązanie zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Dowiedz się, co to jest i jak zacząć wynajmować mieszkanie na krótki czas?

Najem krótkoterminowy to coraz popularniejsza opcja, która jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi, jak i osoby, które szukają spokojnego miejsca do pracy i odpoczynku w innych niż zwykle okolicznościach. Nic dziwnego. To rozwiązanie zapewnia wiele udogodnień, których hotel nie jest w stanie zapewnić. Dlatego, jeśli masz puste mieszkanie, z którym nie wiesz, co zrobić, pomyśl o najmie krótkoterminowym.

Jak wynająć mieszkanie na krótki okres?

Jeśli chcesz przeznaczyć mieszkanie na wynajem krótkoterminowy, powinieneś najpierw odpowiednio je przygotować. Zadbaj o to, żeby z lokalu zniknęły wszystkie przedmioty, które są cenne lub mają dla Ciebie wartość sentymentalną. Najemcy mogą przez przypadek lub celowo je zniszczyć.

Przygotuj również podstawowe wyposażenie. W mieszkaniu nie może zabraknąć:

  • naczyń, garnków i sztućców potrzebnych do przygotowywania posiłków,
  • urządzeń AGD – mile widziany są wielofunkcyjny blender oraz kuchenka mikrofalowa, które ułatwią gotowanie, a także mała zmywarka i pralka, które pomogą zachować porządek we wnętrzu,
  • czystych kompletów pościeli i ręczników oraz nowych artykułów higienicznych.

Więcej szczegółowych informacji o tym, jak przygotować mieszkanie znajdziesz np. tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/najem-krotkoterminowy.

Następny krok to formalności związane z prowadzeniem działalności.

Co trzeba załatwić, aby zacząć wynajmować mieszkanie krótkoterminowo?

Pierwszy krok to przygotowanie wzoru umowy, którą będziesz zawierać z lokatorami. Zadbaj o to, żeby znalazły się tam informacje na temat długości pobytu, jak i wysokości kaucji na wypadek jakichkolwiek zniszczeń. Dzięki temu unikniesz nieporozumień przy rozliczaniu się.

Drugi krok to wybranie sposobu odprowadzania podatku z uzyskanego dochodu do urzędu skarbowego. Istnieją trzy możliwości rozliczenia:

  • na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dla usług związanych z zakwaterowaniem. W tym celu należy złożyć odpowiednie oświadczenie do US, zapłacić zaliczkę na poczet podatku, następnie przez cały rok prowadzić ewidencję swoich przychodów i na koniec złożyć zeznanie podatkowe,
  • w ramach indywidualnej działalności gospodarczej opartej na ogólnych zasadach. W tym przypadku dochód z wynajmu jest zaliczany do pozostałego dochodu i na tej podstawie obliczany jest podatek,
  • w ramach działalności gospodarczej opartej na zasadach podatku liniowego. Jeśli wybierzesz tę opcję, zawsze zapłacisz tyle samo procent podatku, niezależnie od dochodu.

Trzeci, ale niemniej ważny krok, to ubezpieczenie nieruchomości.

Czy trzeba ubezpieczyć mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo?

Zastanawiasz się, czy warto wykupić polisę na mieszkanie, które nie będzie wynajmowane na stałe? Ubezpieczenie to zawsze dobry pomysł, ale w przypadku nieruchomości udostępnianej na najem krótkoterminowy jest szczególnie ważne. Dlaczego?

Zdarza się, że najemcy przez nieuwagę lub specjalnie mogą doprowadzić do wzniecenia w pomieszczeniu pożaru lub zalać mieszkanie pod spodem. Co więcej, w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania sieci elektrycznej może dojść do przebicia, a w efekcie uszkodzenia urządzeń lub instalacji w domu. A czasami wystarczy pęknięta rura u sąsiada, aby woda wyrządziła wiele szkód w mieszkaniu.

Polisa mieszkaniowa jest Ci potrzebna po to, abyś nie musiał płacić za naprawę wszystkich usterek. Dzięki otrzymanej rekompensacie z łatwością odnowisz swoje mieszkanie lub wyposażysz je w nowe, niezbędne urządzenia.

Gdzie kupić polisę mieszkaniową?

Obecnie można wygodnie kupić ubezpieczenie za pośrednictwem internetu. Wystarczy wejść na stronę z kalkulatorem ofert TU, np. https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl, gdzie znajdują się propozycje polis od kilkunastu ubezpieczycieli. Aby poznać te, które są przeznaczone dla Ciebie, kliknij “porównaj oferty”.

Serwis przekieruje Cię na stronę, na której znajduje się prosty formularz. Uzupełnij go, aby poznać aktualne oferty ubezpieczeń, ich warunki, a także proponowaną wysokość składki. Potem pozostanie Ci zapoznać się z podanymi informacjami, dokonać wyboru polisy i zapłacić za nią. Umowę wraz z OWU otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu.

Ubezpieczenie mieszkaniowe pozwoli Ci uniknąć konieczności ponoszenia kosztów remontu. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie czerpać zysk z wynajmu bez martwienia się o stan mieszkania.

*ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author