Categories Powiat Rawski

Dziękujemy rolnikom Ziemi Rawskiej. Dożynki Powiatowe 2023 w Rawie Mazowieckiej

1 Jozef Matysiak starosta rawski kandydat do senatu kocham rawę wiadomości

Na XXV Powiatowe Dożynki w Rawie Mazowieckiej zaprasza Józef Matysiak – Starosta Rawski.

Przed nami piękne święto rolników, sadowników i plantatorów. Tym razem spotkamy się w Rawie Mazowieckiej już 27 sierpnia na terenie OSiR (nad Zalewem Tatar). Tegoroczne święto plonów organizują wszystkie samorządy Powiatu Rawskiego. Warto przy tej okazji wspomnieć, że pierwsze Dożynki Powiatowe odbyły się 25 lat temu w Cielądzu. Wówczas starostami dożynkowymi byli: Bożena Janeczek i Jacek Kosonóg.

– Dożynki, to czas podziękowania Bogu i ludziom za plony już zebrane i te, które w naszym, sadowniczym regionie, pozostały jeszcze do zbioru – podkreśla Józef Matysiak – Starosta Rawski. – Jest to również okazja to spotkania się wszystkich mieszkańców naszego powiatu i rozmowy o problemach i sprawach, które na co dzień każdego z nas dotykają.

Sytuacja rolników

Starosta podkreśla, że jedna ze spraw, która najbardziej dotyka rolników, to cena produktów rolnych i sadowniczych. – Zdrożało wszystko. Zarówno produkty żywnościowe, które kupujemy w sklepach, jak i środki potrzebne do uprawy i hodowli. Jedyne co nie zdrożało to właśnie płody rolne, które sprzedaje rolnik – mówi Józef Matysiak.

Starosta podkreśla, że aktualnie, znaczna część płodów rolnych sprzedawana jest dokładnie w takich samych cenach jak 10 lat temu. – Taka sytuacja jest bardzo groźna, ponieważ prowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego Polaków – zaznacza starosta Matysiak. Jego zdaniem, przy obecnych cenach, rolnicy i sadownicy nie są w stanie w dłuższej perspektywie produkować dobrej jakości żywności. Przyznaje, że niektórzy sadownicy już szukają oszczędności stosując mniej środków ochrony roślin, albo stosując tańsze, a tym samym gorszej jakości zamienniki. – Niestety, w pewnym momencie dojdzie do sytuacji, w której rolnicy nie będą już mieli ani na czym oszczędzać, ani z czego dokładać do swoich upraw i zaczną je likwidować – twierdzi Józef Matysiak. Zwraca również uwagę, że coraz mniej młodych osób chce kształcić się na kierunkach rolniczych, co wyraźnie wskazuje, że kolejne pokolenia nie chcą podejmować trudu pracy na roli.

– Propaganda nie może dominować nad gospodarką – podkreśla starosta powiatu rawskiego i zaznacza, że w sytuacji horrendalnie wysokich cen: nawozów, środków ochrony roślin i energii elektrycznej, pomoc państwa jest niewystarczająca. – Rolnicy nie potrzebują pomocy propagandowej, ale realnego, gospodarczego wsparcia – mówi Józef Matysiak.

Starosta zwraca też uwagę na wciąż słabą ochronę Polskich granic. – Całym sercem jestem za tym, aby pomagać Ukrainie, ale chrońmy też interesy Polaków – apeluje starosta. – Moim zdaniem, najlepszym sposobem zabezpieczenia naszych granic jest wprowadzenie kaucji, o co apelowali politycy PSL. Zauważmy, że produkty rolne wwożą do Polski nie drobni, ukraińscy, rolnicy, ale wielkie, międzynarodowe koncerny, które stać na zapłacenie kaucji i opłacenie logistyki. W moim przekonaniu można to zrobić bez propagandy i bez doraźnej polityki, w obronie dobrze pojmowanego naszego narodowego interesu – podkreśla Józef Matysiak.

Samorządowiec zauważa, że niewłaściwe działania naszego rządu, sprawiają, że narasta konflikt na linii Polska-Ukraina i niechęć części Ukraińców do Polaków. – Przecież to polskie społeczeństwo, samo z siebie, także z miast i gmin Powiatu Rawskiego, pomagało i wciąż pomaga Ukraińcom uciekającym przed okrucieństwem wojny – przypomina Matysiak. – Nie psujmy naszych relacji i wizerunku niezrozumiałymi działaniami politycznymi – apeluje starosta rawski.

Jednocześnie starosta uważa, że jak najszybciej powinniśmy poznać listę firm, które sprowadzały do Polski zborze, owoce miękkie i koncentrat jabłkowy z Ukrainy.

– Naszej gospodarce potrzebne jest też wsparcie z KPO. Zauważamy, także w Powiecie Rawskim, początek recesji. Coraz więcej firm ogłasza postojowe. I wsparcie jest potrzebne jak najszybciej zarówno rolnictwa jak i innych obszarów Polskiej gospodarki – podkreśla Józef Matysiak.

Starosta twierdzi, że choć dożynki to czas radosnego świętowania, to trudno uniknąć trudnych spraw, z którymi na co dzień muszą borykać się rolnicy oraz sadownicy.

– Praca rolnika uzależniona jest od pogody, na którą nikt nie ma wpływu, dlatego zawsze nasze dożynki rozpoczynamy od Mszy Świętej, której w tym roku ponownie będzie przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial, aby podziękować Bogu za tegoroczne plony i prosić o dalsze łaski – mówi starosta Józef Matysiak.

Duże inwestycje w Powiecie Rawskim

Dożynki to również czas podsumowania tego co udało się zrobić w samorządzie powiatowym. – Pragnę podziękować wszystkim samorządowcom naszego powiatu za wsparcie budowy bloku operacyjnego rawskiego szpitala, który wiosną tego roku oddaliśmy do użytku – mówi Józef Matysiak. Starosta przypomina, że do tej inwestycji 5 mln zł dołożyły samorządy miejskie i gminne, 7 mln zł pochodziło z budżetu Powiatu Rawskiego i 9 mln zł z budżetu państwa. – Wszystkim za wsparcie serdecznie dziękuję – dodaje starosta.

Samorządowiec przypomina, że została również wybudowana pracownia rezonansu magnetycznego i aktualnie czekamy na obiecany przez premiera rezonans. – Mam nadzieję, że do jesieni obietnica pana premiera zostanie zrealizowana i urządzenie trafi do Rawy, aby mogło służyć mieszkańcom – podkreśla Matysiak.

Szpital w NFZ pozyskał też nowe kontrakty na jednodniową: ortopedię, urologię oraz okulistykę. Powiat Rawski pozyskał też pieniądze na budowę nowego pawilonu szpitalnego. Jest już podpisana umowa z wykonawcą, który aktualnie przygotowuje projekt i gromadzi niezbędną do rozpoczęcia budowy dokumentację. Nowy pawilon szpitalny, do którego zostaną przeniesione oddziały: chirurgii, położniczy, chirurgia jednego dnia i bardzo dobrze wyposażone pracownie endoskopowe, ma zostać oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy od podpisana umowy. Po zrealizowaniu tej inwestycji w dotychczasowym budynku szpitala może powstać oddział geriatrii i opieki długoterminowej.

– Nie zapominamy również o drogach – podkreśla starosta. – Już oddaliśmy do użytku pierwsza część zmodernizowanej drogi Księża Wola – Boguszyce, a jesienią dokończymy odcinek od Boguszyc do miejscowości Ścieki. Zmodernizowaliśmy też nawierzchnię od Białej Rawskiej do Zofiowa. Jesienią, wspólnie z Lasami Państwowymi, zrealizujemy też dużą inwestycję drogową od Grzymkowic do Białej Wsi – wymienia Józef Matysiak. Starosta podkreśla, że inwestycje drogowe są realizowane w każdej gminie we współpracy z wszystkimi samorządami i trudno nawet je wszystkie wymienić. – Za dobrą współpracę wszystkim bardzo dziękuję – mówi starosta rawski.

Gazeta Wieści Regionalne ogłoszenia z Rawy

ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
REKLAMA

Pożyczka na cudze dane

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author