Ogłoszenia Rawa gazeta Głos Rawy kocham Rawę
Categories Powiat

Bardzo dużo chętnych z Rawy i Powiatu Rawskiego na badania profilaktyczne skóry

Już pół tysiąca osób z Rawy i okolicznych powiatów skorzystało z bezpłatnych badań skóry w ramach programu profilaktycznego „Zdrowy promyk” zorganizowanego przez Szpital im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

Dzięki programowi można szybko zbadać podejrzane znamiona na skórze, a w razie konieczności skonsultować je ze specjalistami i rozpocząć proces leczenia. Program wciąż trwa, szpital zaprasza na badania – zwłaszcza osoby, które latem wystawiały skórę na słońce i to nie tylko podczas urlopowych wojaży.

Już pierwsze wyniki badań w ramach programu „Zdrowy promyk” pokazują, jak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Osoby w wieku 18 – 35 lat przechodzą badania dwuetapowe. Najpierw trafiają do lekarza POZ, a gdy ten zauważy zmiany, do specjalisty. Aż 131 osób z tej grupy wiekowej zostało skierowanych na wizytę u chirurga onkologa. U większości z tych osób wykryto na szczęście tzw. zrogowacenia słoneczne, powstające na skutek działania promieni UV i najczęściej występujące w miejscach narażonych na ekspozycję słoneczną. Trzeba je jednak cyklicznie kontrolować, ponieważ mogą przerodzić się w nowotwór kolczasto-komórkowy lub częściej występujący podstawnokomórkowy. Niestety, lekarze wykryli również u sporej liczby osób oba rodzaje nowotworów. Co gorsza, u niektórych z pacjentów, wykryto złośliwego czerniaka.

Zawsze doradzam dwukrotną kontrolę skóry w ciągu roku – mówi dr Maciej Stańczyk, chirurg onkolog ze Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, który również zajmuje się pacjentami w ramach programu profilaktyki nowotworów skóry „Zdrowy Promyk”. – Pierwszy raz przed sezonem letnim, w marcu lub kwietniu, żeby mieć jej obraz, następnie w październiku czy listopadzie. Generalnie do pójścia na kontrolę skłonić powinna nas każda zmiana znamion. Zaniepokoić powinno, gdy staje się nieregularna, gdy zmienia barwę z ciemnej na białą lub odwrotnie, gdy wyrastają na niej włosy lub gdy wypadają z niej włosy, gdy zaczyna krwawić.

Zachęcamy wszystkich, aby po lecie przeprowadzić samobadanie skóry, a zmiany, które się pojawiły skonsultować ze specjalistą w ramach naszego projektu – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Na badania mogą zgłaszać się osoby dorosłe z całego województwa łódzkiego. Nie trzeba mieć żadnych skierowań, po prostu wystarczy się z nami skontaktować i umówić na wizytę.

Przypominamy, że w ramach programu „Zdrowy promyk” można przejść bezpłatne badania internistyczne, dermatologiczne, onkologiczne dla pacjentów, ale to tylko jedna z jego dwóch części. W drugiej szpital organizuje szkolenia dla pracowników z branż, które mają kontakt ze skórą klientów np. masażystów czy rehabilitantów. Skorzystali z nich dotychczas fryzjerzy, kosmetyczki, rehabilitanci, pielęgniarki, a nawet czworo lekarzy. We wrześniu i październiku prowadzone będą szkolenia dla personelu pielęgniarskiego POZ w zakresie rozpoznawania groźnych i podejrzanych zmian skóry.

Szpital zaprasza na badania w ramach programu:

  • osoby w wieku 18-39 lat
  • osoby w wieku 40-64 lat,

które zamieszkują województwo łódzkie oraz nie mają zdiagnozowanego nowotworu skóry, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały konsultacji dermatologicznej wraz z badaniem wideo/dermatoskopowym w ramach NFZ.

Jak wygląda badanie?

  • Osoby w wieku 40-64 lat umawiane są bezpośrednio do chirurga onkologa na badanie wideo/dermatoskopowe;
  • Osoby w wieku 18-39 lat umawiane są w pierwszej kolejności do lekarza POZ na badanie kwalifikujące. Pacjent, u którego zostaną wykryte podejrzane zmiany zostanie skierowany na wizytę z badaniem wideo/dermatoskopowym;

Gdzie są badania?

Badania są wykonywane w Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ul. Warszawska 14 w poradni onkologicznej, pok. 10

Jak się zgłosić?

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author