ubezpieczenia Rawa Mazowiecka Dorota Bakalarska
Categories Powiat

Fałszywi, umundurowani policjanci przeszukali dom mieszkańca powiatu rawskiego

fot. ilustracyjna

Starszy mężczyzna wierząc w uczciwe intencje rzekomych policjantów, wpuścił ich do mieszkania pod pretekstem przeszukania pomieszczeń. Przed wpuszczeniem kogokolwiek obcego do domu zawsze staraj się potwierdzić jego tożsamość. Nawet wizytę policjantów zweryfikuj dzwoniąc pod numer 112 – najlepiej z telefonu komórkowego.

KLIKNIJ i pobierz Zobacz nowe bloki Rawsko Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Mszczonowskiej i Białej w Rawie Mazowieckiej

4 lutego do domu w jednej z miejscowości powiatu rawskiego weszło czterech umundurowanych mężczyzn podających się za policjantów. Pod pretekstem konieczności wykonania czynności na polecenie prokuratury, przeszukali jego mieszkanie. Na szczęście nie znaleźli niczego cennego i właściciel nie poniósł strat. Młodzi mężczyźni przyjechali samochodem cywilnym.

Pamiętajmy, że przed wpuszczeniem kogokolwiek obcego do domu zawsze starajmy się potwierdzić jego tożsamość. Mamy prawo telefonicznie potwierdzić w urzędach, instytucjach, czy osoba, która podaje się za ich pracownika faktycznie nim jest.

ZOBACZ: Publikacja o sukcesach najpopularniejszych sportowców powiatu rawskiego. Kliknij i zobacz gdzie ją kupisz>>>

Policjanci ostrzegają!

Przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe. Coraz częściej podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego lub komend Policji prowadzących działania operacyjne, zmierzające do zatrzymania grupy przestępczej, zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Najczęściej na swoje ofiary wybierają osoby starsze lub samotne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone.

Policjanci apelują:

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
 • Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

PAMIĘTAJ!

 • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
 • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
 • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

Oszuści działają w sposób bezwzględny – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność przede wszystkim starszych osób. Nalegają do szybkiego potwierdzenia ich danych dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Nie dajcie się zwieść. Jeżeli będzie taka sytuacja zadzwońcie pod numer alarmowy 112 z innego telefonu, najlepiej telefonu komórkowego. Jeśli nie macie telefonu komórkowego, poproście kogoś o pomoc. Z otrzymanych informacji wynika, że oszuści podłączają się pod numer telefonu ofiary. Po zakończeniu rozmowy z oszustem i szybkim wybraniem numeru 997 ponownie jesteśmy łączeni z fałszywym policjantem. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń pod numer alarmowy z innego telefonu.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

 • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
 • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz oraz o innych kosztownościach i gdzie je przetrzymujesz.
 • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Źródło: asp. Arkadiusz Chmielewski z KPP

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author