Categories Powiat

Gmina Rawa Mazowiecka dla zabytków

Złożony przez Gminę Rawa Mazowiecka w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Zwiększenie dostępności do zasobów kultury Gminy Rawa Mazowiecka poprzez renowację i ochronę obiektów zabytkowych” zyskał pozytywną opinię Prezesa Rady Ministrów.

Pomimo nieotrzymania dofinansowania w I edycji programu, wspierany przez Wójta Gminy i profesjonalnie przygotowany przez pracowników Urzędu Gminy wniosek uzyskał akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w II edycji.

Oznacza to, że już w najbliższym czasie Gmina Rawa Mazowiecka udzieli dotacji z budżetu Gminy na przeprowadzenie prac w obiektach sakralnych w Kurzeszynie i Boguszycach.

  • Parafia pw. NMP Królowej Polski w Kurzeszynie otrzyma dotację w kwocie 370 000,00 zł, która zostanie przeznaczona na wykonanie prac w zakresie wykonania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych, tynków renowacyjnych na cokole zewnętrznym, remontu ścian wewnętrznych oraz wykonania opaski żwirowej wokół budynku kościoła.
  • Parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Boguszycach otrzyma dotację w wysokości 130 000,00 zł, która zostanie przeznaczona m.in. na kompleksową renowację kapliczek przykościelnych tj. wymianę dachów, drzwiczek wraz ze skuciem tynków, osuszeniem ścian i położeniem nowych tynków oraz muru wokół kościoła tj. uzupełnienie ubytków betonu i kamienia wraz z elementami daszku z piaskowca.

Dziedzictwo kulturowe świadczy o naszej tożsamości i świadomości narodowej i nie można ich zamiatać pod dywan historii i przeszłości. Inwestycje w tego typu obiekty sprawiają, że lokalna historia nie zamiera, jest żywa w pamięci współczesnych mieszkańców jak i kolejnych pokoleń. Ponadto, renowacja takich „perełek” przyczynia się jednocześnie do promocji dziedzictwa kulturowego całego obszaru Województwa Łódzkiego.

Materiał powstał przy współpracy z Gmina Rawa Mazowiecka.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author