Categories Powiat

Jubileusz Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rawie (relacja)

22 czerwca 2022 na długo wpisze się w pamięć wydarzeń Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej. To za sprawą obchodów 20-lecia powołania jednostki!

To właśnie z tej okazji, dzięki staraniom Starosty Rawskiego, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu bibliotece zostało nadane imię księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego – liryka, poety, kaznodziei.

O godzinie 10:00 Pan Starosta Józef Matysiak powitał zaproszonych gości w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Niepodległości 8. Następnie Pani Przewodnicząca Rady Powiatu Rawskiego Maria Charążka odczytała uchwałę w tej sprawie. Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba uroczyście odsłonił i poświęcił pamiątkową tablicę patrona biblioteki.

Zaproszeni goście chętnie dzielili się wspomnieniami o życiu naszego patrona i o minionych latach funkcjonowania biblioteki.

Pełne wzruszeń były słowa wypowiedziane przez najbliższa rodzinę, w tym siostrę ks. biskupa Zawitkowskiego.

Pan Tomasz Urbański przeczytał fragment kazania i kilka wierszy Biskupa Józefa, który słynął z daru do pięknego ubierania w słowa swoich myśli.


Podczas uroczystości został oficjalnie otwarty mural pt. ”Biblioteka- wszechświat w jednym miejscu”. Autorem i wykonawcą muralu jest Paweł Pacholec, z wykształcenia i zamiłowania plastyk, magister sztuki, fotograf, pasjonat wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej i sportów ekstremalnych.

Więcej na temat muralu powiemy Państwu w następnym numerze gazety „KochamRawe.pl – magazyn opinii”.

Na tym jednak obchody 20-lecia Biblioteki Powiatowej nie kończą się. O 16:00 w czytelni odbyło się spotkanie z dziennikarzem z wykształcenia i zawodu, podróżnikiem, aktorem scen muzycznych, wykładowcą, muzykiem i trenerem medialnym Jakubem Poradą.


– Jakub Porada jest zadeklarowanym miłośnikiem tanich podróży i korzyści z nich płynących. Pasjonuje się historią, geografią i literaturą. Udowadnia, że dzięki wyprawom można zrozumieć świat, a w książkach i na spotkaniach autorskich przekonuje, że podróże są dostępne dla wszystkich bez względu na wiek i grubość portfela – zapowiada Joanna Rolewska-Kowalczyk, na zaproszenie której podróżnik przyjedzie do Rawy Mazowieckiej. – Tym spotkaniem chcemy uczcić odsłonięcie muralu “Biblioteka – wszechświat w jednym miejscu”. Dowodem tego mają być słowa Jakuba Porady, że świat jest w zasięgu ręki!

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author