Categories Bez kategorii

Klon szczepiony na pniu – jak go pielęgnować?

Klony szczepione na pniu cieszą oczy obserwatorów – to jest ich główne zadanie. Roślina, aby mogła spełniać swoją rolę musi być odpowiednio doglądana i pielęgnowana, gdyż dziko rosnący klon, pomimo tego, że jest wyjątkowo zachwycającym drzewem, to nigdy nie osiągnie równie pięknego i zgodnego z oczekiwaniami właściciela wyglądu jak ten dobrze zadbany.

Klon szczepiony na pniu

Warto zwrócić uwagę podczas spaceru po parku lub ogrodzie jak takie drzewa wzbogacają krajobraz i zastanowić się czy samemu nie zainwestować w taki ozdobnik, który jak każde drzewo niesie za sobą wiele korzyści, zamienia dwutlenek węgla na tlen, którym oddychamy oraz przyciąga dobroczynne owady, przykładowo pszczoły. Klon jest rośliną, która cieszy i zachwyca każdą porą roku.

Liczne porady na temat klonów szczepionych na pniu i ich pielęgnacji można znaleźć na stronie: https://www.ogarnijogrod.pl/klon-szczepiony-na-pniu-jak-formowac-korone/

A zatem jak dbać o klon szczepiony na pniu?

Najpierw powinniśmy zadbać o odpowiednie podłoże dla naszego drzewa, gdyż to właśnie ono dostarcza mu niezbędnych minerałów oraz substancji odżywczych. Na szczęście klon nie jest wybredny jest chodzi o podłoże, ale najlepszym wyborem będzie gleba lekko kwaśna lub gleba lekko zasadowa. Miejsce, w którym rośnie roślina też nie musi być wyjątkowo wyszukane. Klon świetnie poradzi sobie w nieco zacienionych miejscach jak i tych, gdzie dostęp do słońca jest znikomy. Roślina natomiast nie lubi zbyt dużego nasłonecznienia, gdyż może to zagrażać jej delikatnym liściom o dużej powierzchni, przez którą są szczególnie wrażliwe na nadmierną ilość docierających do nich promieni słonecznych. Drzewo jak wiadomo wymaga czasu, aby urosło, ale dzięki temu jest bardziej odporne na nasze niedopatrzenia, których jednak warto unikać dla osiągnięcia zamierzonego rezultatu.

Jak pielęgnować koronę klonu szczepionego na pniu?

Korona drzewa jak wiadomo jest swego rodzaju ,,wizytówką” rośliny, gdyż jest to jej najatrakcyjniejsza część. Zacznijmy od tego kiedy najlepiej przycinać koronę klonu. Najlepszym momentem na tego typu zabieg będzie okres od początku czerwca do początku lipca, ewentualnie można koronę przyciąć zimą, najpóźniej do końca stycznia/początku lutego. Przycinając należy zwrócić uwagę na to, aby usunąć wszystkie pędy, które nadmiernie wybujały oraz te wystające za kontur korony, który chcemy finalnie uzyskać. Ze względu na fakt, że klon ma naturalnie okrągły kształt korony nie należy nadmiernie ingerować w naturalny wzrost drzewa, gdyż naturalnie rosnąca roślina potrafi osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Należy jednak dokonywać pewnych korekt, aby pojedyncze pędy nie zaczęły dziko rosnąć, gdyż one mogą zepsuć cały efekt pięknej kulistej korony drzewa.

Jak pielęgnować klon szczepiony na pniu?

Najważniejszym elementem dbania o wzrost takiej rośliny jest przycinanie dolnych gałęzi, które samoistnie i dziko rosną (tak zwanych “wilków”). Często takie gałęzie, które rosną tuż nad ziemią krzyżują się i psują efekt wizualny drzewa, więc należy pozbyć się ich, podobnie z korzeniami wystającymi nad powierzchnię gleby. Cięcia warto przeprowadzić bardzo starannie, aby uniknąć tworzenia się nieprzyjemnych dla oka obserwatora bezlistnych fragmentów. Warto także pozbyć się suchych gałęzi, które już są martwe i nie będzie z nich żadnego pożytku, a które nadają nieefektowny wygląd drzewu. Cięcia należy dokonać aż do najbliżej znajdującego się żywego pąka liściowego lub bezpośrednio do pnia, w wypadku, gdy cały pęd obumarł i nie ma szans na ratunek.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nawyki. Jak kształtować dobre nawyki i jak pozbyć się złych nawyków?

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author