Categories Miasto

Parafia szuka świadectw dotyczących ks. Wacława Zienkowskiego i chce rozpocząć proces beatyfikacji

5 sierpnia przypadnie 80-ta rocznica zakatowania przez Niemców rawskiego proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego. Parafia poszukuje wszelkich świadectw i wspomnień dotyczących życia i pobytu księdza w Rawie Mazowieckiej oraz jego aresztowania i wywiezienia do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen pod Berlinem.

Osoby, które mogłyby nam pomóc w tych poszukiwaniach bardzo prosimy o kontakt z ks. proboszczem Bogumiłem Karpem. Od 2017 r. podjął On wiele działań, aby doprowadzić do sprowadzenia prochów śp. ks. Zienkowskiego do miasta, gdzie posługiwał jako proboszcz.

Aktualnie na cmentarzu w Altglienicke (Berlin), w miejscu gdzie odkryto pochowane urny z prochami więźniów z obozu, a wśród nich urnę z prochami ks. Wacława, trwają prace przygotowujące do budowy pomnika. W związku z tym po raz kolejny zostały skierowane przez parafię pisma do różnych osobistości w Niemczech proszące o wsparcie Wniosku parafii dotyczącego zgody na sprowadzenie prochów do ojczyzny.

Postawa ks. proboszcza Zienkowskiego, który mając okazję, bycia uwolnionym poszedł jednak razem ze swymi parafianami (grupa 20 osób) do obozu na pewną śmierć zasługuje, aby włączyć go do grona męczenników.

Stąd są plany rozpoczęcia drogi prowadzącej do beatyfikacji zamęczonego w obozie Pasterza z czasów wojny. Tym bardziej bardzo ważne jest zgromadzenie dużej ilości świadectw i pamiątek dotyczących ks. Zienkowskiego.

Ks. Wacław Zienkowski (1885 -1940)
Dziekan i proboszcz rawski: maj 1932 – czerwiec 1940

Jedną z najznakomitszych postaci okazał się ks. Wacław Zienkowski (proboszcz w latach: 1932 – 1940). Był oddanym duszpasterzem, wrażliwym na potrzeby biednych a jednocześnie troskliwym gospodarzem. Przeprowadził remont wnętrza kościoła, unowocześnił instalację elektryczną, położył 150 m2 posadzki terakotowej, odnowił wewnątrz plebanię, założył sad owocowy i zakupił nowe ławki do kościoła oraz sprzęty kościelne.

W 1935 roku (1 i 2 czerwca) odbył się w Rawie Kongres Eucharystyczny z udziałem ks. kard. A. Kakowskiego. Wtedy to po raz pierwszy użyto w kościele aparatury nagłaśniającej Philipsa, którą sprowadzono specjalnie na tę okazję. Wszystkie przemówienia i kazania doskonale były słyszane nie tylko w kościele, ale także i na rynku.

W 1939 roku kościół stał się świadkiem męczeństwa naszej Ojczyzny od pierwszego dnia II wojny światowej. Pod ścianą kolegium zajętego przez wojsko niemieckie rozstrzelano 10 września czterdziestu mieszkańców Rawy. Księża musieli opuścić budynek plebanii i zamieszkać w innym miejscu.

Przy świątyni niemiecki okupant urządził obóz jeniecki, a w sąsiedztwie kościoła odgrodzono getto – dzielnicę żydowską. Ksiądz Zienkowski podjął współpracę z polskim podziemiem i pomagał w ucieczce żołnierzom z obozu, ratował też Żydów. W wyniku donosu jednej z parafianek został aresztowany. Gestapowiec oferował księdzu uwolnienie ale On zapytał się czy uwolnią także i jego parafian razem znim aresztowanych. Usłyszał wodpowiedzi: „Tylko TY”, wtedy ks. Zienkowski odpowiedział: „Tam gdzie owce tam i pasterz”. Wywieziony do Niemiec zginął w 1940 roku męczeńską śmiercią w obozie w Sachsenhausen.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author