Categories Powiat

PKS wraca na drogi powiatu rawskiego. Zobacz rozkład jazdy

Powiat rawski od 2 września przywraca 7 linii autobusowych PKS. Lokalne władze dołożą do tego przedsięwzięcia tylko w tym roku z własnego budżetu 25 tys. zł. Reszta dotacji pochodzić będzie z rządowego programu.

KUP ZBIÓR OPOWIADAŃ uczniów rawskich szkół “Pewnego razu w Rawie…” na empik.com>>>

Zarząd Powiatu Rawskiego na początku sierpnia, jako jeden z pierwszych, złożył do wojewody łódzkiego wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze publicznym. Wniosek o dofinansowanie 7 wcześniej uznanych prze PKS za nierentowne linii, został pozytywnie rozpatrzony i już 2 września autobusy pojawią się na następujących trasach: Rawa Mazowiecka – Matyldów przez Rossochę, Kolonia Wałowice-Biała Rawska przez Lesiew, Kolonia Wałowice-Rawa Mazowiecka przez Regnów i Paprotnię, Lubania – Rawa Mazowiecka przez Regnów i Lewin, Biała Rawska-Lubania przez Sadkowice, Kolonia Wałowice-Rawa Mazowiecka przez Sierzchowy, Rawa Mazowiecka- Biała Rawska przez Regnów i Porady Górne.
Ceny biletów określi przewoźnik, czyli PKS Skierniewice (do którego należy PKS Rawa), który przynajmniej do końca tego roku będzie obsługiwał wymienione wyżej trasy.

– Czas na przygotowanie wniosku był dość krótki – przyznaje Małgorzata Killman, dyrektor wydziału infrastruktury Starostwa Powiatowego w Rawie. – Ustawa weszła w życie 18 lipca. Wojewoda ogłosił nabór wniosków dopiero 2 sierpnia i można je było składać do 12 sierpnia. My wszystkich tych terminów bardzo skrupulatnie pilnowaliśmy i we wskazanym czasie, zgodnie z decyzją pana starosty, wniosek do wojewody złożyliśmy, tak aby jak najszybciej mieszkańcy powiatu rawskiego mogli skorzystać z reaktywowanych linii – wylicza dyrektor Killman.

Pierwszy etap przywracania autobusów na drogi powiatowe został zaplanowany na okres od początku września do końca grudnia, a więc pod koniec roku odbędzie się kolejny konkurs na dofinansowanie nierentownych tras. Po 4 miesiącach tego roku będzie można również zweryfikować, czy mieszkańcy powiatu chcą z przywróconych linii korzystać. Ustawa zakłada, że program będzie realizowany w dwóch kolejnych latach.

Premier i minister infrastruktury, podczas wizyty w Rawie Mazowieckiej (20.08), zachęcali samorządowców z całej Polski do składania wniosków o dofinansowanie i przywracanie nierentownych, lokalnych połączeń autobusowych. Rawskiego samorządu nie trzeba było do tego zachęcać, gdyż wniosek został złożony już na początku sierpnia i w dniu wizyty premiera starostwo czekało tylko na decyzję wojewody, czy faktycznie obiecane pieniądze zostaną nam przyznane. Zgodnie ze złożoną w Rawie przez wojewodę deklaracją, powiat rawski dofinansowanie otrzymał i już 2 września autobusy wyjadą na wspomnianych wyżej 7 tras. Poniżej rozkłady jazdy na przywracanych trasach.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author