Categories Powiat

Ponad 1,1 mln zł będzie kosztować przywrócenie pociągów parowych rawskiej wąskotorówki

Kolejka Wąskotorowa Rawa kochamrawę

Kolejka Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała Rawska będzie miała swój parowóz. Dzięki zaangażowaniu m.in. władz Powiatu Rawskiego, które są właścicielem “wąskotorówki”, udało się pozyskać 1 mln zł z rezerwy budżetowej państwa na przywrócenie na stałe pociągów parowych.

NASZA AKCJA: Szukamy starych zdjęć Rawy Mazowieckiej. Masz stare zdjęcia? Pokaż je innym mieszkańcom Rawy. Przeczytaj tutaj>>>

Już w 2022 roku parowóz Px48-1911 pociągnie pierwszy skład na trasie z Rogowa do Białej Rawskiej.

Po 13 latach starań, dzięki zaangażowaniu Gminy Rogów i Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, pozyskała 1 mln zł z rezerwy budżetowej państwa.

– Nasza organizacja pozarządowa jest organizacją pożytku publicznego która realizuje projekty związane z ochroną i promocją zabytkowej Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała. Na przestrzeni ostatnich lat to jeden z takich projektów. Jednak jak na razie projekt parowozowy jest rzeczywiście najkosztowniejszy i najbardziej spektakularny – mówi w rozmowie z serwisem KochamRawe.pl Adam Wawrzyniak, prezes FPKW.

Jak przyznaje Wawrzyniak, na tę chwilę budżet projektu, pozwalającego przywrócić na tory rawskiej “wąskotorówki” na stałe pociągów parowych, wynosi blisko 1,16 mln zł.

Ostatni stale przydzielony czynny parowóz zakończył służbę w Kolejce Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała w 1976 roku, czyli 45 lat temu. Od tamtej pory wszystkie pociągi były obsługiwane lokomotywami spalinowymi.

Więcej o projektach realizowanych aktualnie przez Kolejkę Wąskotorową Rogów-Rawa-Biała napiszemy w najbliższym wydaniu naszej gazety “KochamRawe.pl – magazyn opinii” (pod koniec kwietnia).

Czy w sezonie letnim 2021 wrócą przejazdy turystyczne rogowską “wąskotorówką”?

– W ubiegłym roku nasi wolontariusze nie zdążyli z przygotowaniem trasy w zakresie usunięcia zarośli których co roku przybywa przy trasie. W tym roku mamy nadzieję na wsparcie samorządów, które pomogą nam w realizacji tych prac. Pociągi wrócą jak tylko się z tym uporamy i przepisy sanitarne na to pozwolą – zapewnia Adam Wawrzyniak z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.

Chcesz wspomóc Kolejkę Wąskotorową Rogów-Rawa-Biała?

Przekaż 1%: Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, KRS 0000061869.

Na zdjęciu parowóz serii Px48 na stacji Rawa Mazowiecka w latach 50. Fot. ze zbiorów FPKW.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author