Categories Miasto

Powrót dziedziców – nowa wystawa w Muzeum Ziemi Rawskiej

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej “Powrót dziedziców. Historia rodzin Romockich i Starża – Majewskich na tle dziejów Polski i regionu” w dniu 11 października, godz. 17.00 ul. Łowicka 26.

Obie rodziny, którym poświęcona jest nowa ekspozycja czasowa zapisały ważne karty w dziejach takich podrawskich miejscowości jak m.in. Konopnica, Julianów, Pokrzywna czy Wołucza.

– Aby przybliżyć kulisy powstania tej wystawy trzeba cofnąć się do 2021 r. Wówczas to odezwał się do mnie, jako dyrektora placówki, Dariusz Ludwicki, miejscowy fotograf i pasjonat historii, który nawiązał kontakt ze Stefanem Romockim, potomkiem szlacheckiej rodziny herbu Prawdzic. Przekazał mi, że jest on zainteresowany z kolei kontaktem ze mną jako dyrektorem rawskiego muzeum, gdyż byłby skłonny przekazać do zbiorów naszej placówki rodzinne pamiątki m.in. dokumenty historyczne, listy, fotografie itp. – opowiada Marcin Broniarczyk – dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej. – Oczywiście przystałem na tę propozycję. Szybko do grona „zamieszanych” w sprawę dołączyli również Marek Grabarz i Jarosław Kobyłecki, kolejni pasjonaci historii, animatorzy kulturalnych przedsięwzięć z Julianowa. Okazało się, że również są w kontakcie z potomkiem szlacheckich dziedziców i mają zgromadzone sporo materiałów na temat obu rodzin, które były nam bardzo pomocne na etapie tworzenia wystawy – dodaje Broniarczyk.

Więcej przeczytasz w drukowanej gazecie “KochamRawe.pl – magazyn opinii”

ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
REKLAMA
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author