Categories Miasto

Powstał “Ogród Dialogu” w Rawie Mazowieckiej. Otwarcie za kilka dni

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej zaprasza na uroczystość dziękczynną z okazji zakończenia prac przy realizacji zadania pt.: ”Ogród Dialogu” w ramach projektu „Szlakiem dziedzictwa gminy Rawa Mazowiecka” oraz otwarcia i poświęcenia Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego upamiętniającej obóz jeniecki dla żołnierzy września. Wszystkie uroczystości odbędą się w dniach 10-13 września.

Program uroczystości:

10 września

17:50 – Powitanie gości (w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP).

18:00 – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Andrzeja Franciszka Dziuby.

19:15 – Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

20:00 – Przejście na teren pobliskiego Ogrodu Dialogu.

20:15 – Oficjalne wystąpienia.

20:45 – Otwarcie Ogrodu i poświecenie kapliczek  Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego i Kręgu Pokoju.

Przed Drogą Krzyżową możliwość zwiedzania Ogrodu, muzeum oraz krypt.

22:00 – Droga Krzyżowa Narodu Polskiego.

11 września

11:30 – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Wojciecha Osiala i poświęcenie Groty z Lourdes oraz Kapliczki Matki Bożej Fatimskiej.

14:30 – Piknik parafialny (do godz. 17:00).

20:00 –  Procesja Światła z modlitwą o pokój.

13 września

19:00 –  Nabożeństwo fatimskie (Msza św., procesja z figurą Matki Bożej i modlitwa o pokój).

Czym jest Ogród Dialogu w Rawie Mazowieckiej?

W sąsiedztwie zrewitalizowanego w latach 2016-2019 XVII- wiecznego kompleksu parafialnych obiektów barokowych znajduje się teren zielony. Był on wcześniej niezagospodarowany. Obecnie w tym miejscu powstał Ogród Dialogu, który jest owocem prac przeprowadzonych od lutego do sierpnia 2022 r. w ramach wspólnego projektu gminy Rawa Mazowiecka i parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP pt.: „Szlakiem dziedzictwa gminy Rawa Mazowiecka”, dofinasowanego środkami unijnymi otrzymanymi z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

 

Jednym z głównych jego elementów jest „Droga Krzyżowa Narodu Polskiego” składająca się z 15 kapliczek wykonanych z piaskowca oraz „Krzyża Polski”. Upamiętnia ona w tym miejscu męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, na tym terenie parafialnym w 1939 r. Niemcy utworzyli obóz jeniecki dla ok. 15 tys. żołnierzy września walczących w bitwie nad Bzurą. Każdej z kapliczek patronują samorządy miejsc, w których ta bitwa się toczyła. Pomnik ten upamiętnia także ówczesnego rawskiego proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego oraz grupę parafian, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc uwięzionym.

Drugim ważnym a jednocześnie tak dzisiaj aktualnym elementem „Ogrodu Dialogu” jest tzw. „Krąg Pokoju”, czyli miejsce duchowego wołania o pokój. Inspiracją dla niego był kamienny różaniec przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie – męczennika „Solidarności” oraz kapłana będącego ofiarą totalitarnego systemu, wyznawcy zasady „zło dobrem zwyciężaj!”.

Każdy z 59 kamieni tego Kręgu jest symbolem konkretnego kraju, a siedem większych – symbolami kontynentów, które są złączone metalowymi krzyżami. Kamienie kręgu są połączone kutym łańcuchem symbolizującym cały świat złączony razem w duchowym dialogu dla budowania pokoju i wzajemnego zrozumienia oraz szacunku. Przed każdym z kamieni są umieszczone tablice z napisem w różnych językach o treści: „Módlmy się o pokój”. Jest to kontynuacja wezwania, jakie znajduje się przed wejściem do Ogrodu, a które związane jest z duchowym przesłaniem zjednoczonej Europy, która jak to wielokrotnie podkreślał św. Jan Paweł II „opiera się na duchowych filarach”, które w naszym ogrodzie są obecne m.in. poprzez wybudowaną “Grotę z Lourdes” oraz kapliczkę Matki Bożej Fatimskiej.

„Ogród Dialogu” jest miejscem, gdzie będzie propagowana ekologia oraz tradycje: patriotyczne, religijne i ludowe związane z regionem. Służyć temu będzie powstały budynek wystawienniczo-magazynowy i grillowy, plac zabaw oraz scena. W naszym ogrodzie jest dużo zieleni i woda dające doskonałą okazję do rekreacji i spotkania z innymi ludźmi. Niecodziennym elementem są ławki multimedialne, dzięki którym poznamy historię, wysłuchamy modlitw oraz refleksyjnej muzyki.

————————————————————————————————

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author