Categories Powiat

Gdzie zaszczepić się przeciw grypie w powiecie rawskim?

W powiecie rawskim aktualnie tylko dwie przychodnie zgłosiły się do programu szczepień przeciw grypie. NFZ informuje, że liczba placówek może wzrosnąć, ponieważ nabór do programu szczepień przeciwko grypie trwa do 30 września.

Gdzie mieszkańcy Rawy i powiatu rawskiego już teraz mogą zaszczepić się przeciw grypie?

  • NZOZ „ESKULAP” – Biała Rawska ul. Jana Pawła II 55 tel. /46/ 815 87 10
  • NZOZ RAW – MEDICA – Rawa Mazowiecka ul. Słowackiego 68 tel. /46/ 814 40 12

Grypa będzie łagodniejsza, jeśli wcześniej zaszczepimy się przeciw grypie szczepionką przygotowaną właśnie na sezon grypowy 2022/23.

Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?

Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki):

  • kobiety w ciąży
  • seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

  • pacjenci 18 – 65 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • pacjenci powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci 21,83 zł.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko grypie?

Do szczepień przeciw grypie zachęca prof. Anna Piekarska Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi Oddział Chorób Zakaźnych i Hepatologii WSSz im dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi:

Grypa jest sezonową chorobą, która głównie w okresie od listopada do marca może zaburzać nasze zdrowie. Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega łagodnie, „grypowo” – ale z wysoką gorączką, katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi, bólem głowy. Jednak, szczególnie u osób po 60 roku życia , zdarzają się poważne powikłania grypy pod postacią m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia serca i zapalenia nerek, które doprowadzają do niewydolności tych narządów. Zachęcam wszystkich do szczepienia się w okresie jesiennym przeciw grypie, a szczególnie zachęcam osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z niską odporności i chorobami współistniejącymi do zaszczepienia się przeciwko grypie. Szczepienie przeciw grypie nie tylko skutecznie i bezpiecznie chroni nas przed zakażeniem tym wirusem ale także pozwala uniknąć długotrwałych powikłań choroby.

Dlatego szczepmy się przeciw grypie bo jest to skuteczna profilaktyka, chroniąca nie tylko nas, ale i naszych bliskich.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author