Categories Powiat

Radni Powiatu Rawskiego chcą, aby na terenie powiatu rawskiego powstała stacja PKP

„Powstanie stacji kolejowej, skomunikowanej ze stolicą, przyczyniłoby się do zapobiegania stałym migracjom zarobkowym, a co za tym idzie, wyludniania się regionu” – piszą radni w swoim stanowisku, przyjętym podczas XV sesji 28 listopada 2019 roku. Poniżej treść stanowiska.

Sprawdź program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rawie>>>

Stanowisko Rady Powiatu Rawskiego w sprawie powstania stacji PKP na terenie powiatu rawskiego

Jedną z kompetencji powiatu określoną Ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym jest wykonywanie określonych ustawami zadań publicznych o charakterze ponadgminnym w zakresie transportu zbiorowego. Powiat rawski realizuje jedynie przewozy autobusowe, zauważalny jest więc problem z dostępnością połączeń kolejowych, które są najtańszym środkiem transportu. Najbliższe stacje kolejowe dostępne dla mieszkańców znajdują się w sąsiednich powiatach, w Skierniewicach, oddalonych o 25 km od Rawy Mazowieckiej, oraz w Tomaszowie Mazowieckim oddalonym o 35 km, co powoduje pewnego rodzaju wykluczenie komunikacyjne powiatu rawskiego.

Biorąc pod uwagę powyższe Rada Powiatu Rawskiego uważa, że uzasadnionym jest usytuowanie stacji kolejowej PKP przy linii kolejowej nr 4 Grodzisk Mazowiecki- Zawiercie. Od wielu lat, zarówno mieszkańcy powiatu rawskiego, jak i przedstawiciele samorządów wchodzących w skład powiatu rawskiego zauważają potrzebę powstania stacji kolejowej, która pozwoliłaby mieszkańcom na korzystanie z istniejącej infrastruktury kolejowej usytuowanej na terenie naszego powiatu, tj. Centralnej Magistrali Kolejowej.

Potrzebę powstania wspomnianej wyżej stacji Rada motywuje między innymi dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. Wielu mieszkańców naszych gmin pracuje w dużych ośrodkach miejskich tj. w Warszawie, czy w Łodzi. Powstanie stacji kolejowej, skomunikowanej ze stolicą, przyczyniłoby się do zapobiegania stałym migracjom zarobkowym, a co za tym idzie, wyludniania się regionu. Ponadto w powiecie rawskim funkcjonuje wiele przedsiębiorstw produkujących towary, które mogłyby być transportowane również za pomocą kolei, co znacząco wpłynęłoby na uniwersalne kwestie, takie jak stan dróg, zanieczyszczenie powietrza, poprawę bezpieczeństwa i rozładowanie ruchu samochodowego w kierunku Warszawy. Nadmienić należy także, iż wielu uczniów szkół średnich oraz studentów uczy się lub studiuje w Warszawie. Proponowaną lokalizacją utworzenia stacji kolejowej jest miejscowość Żurawia w Gminie Biała Rawska, w pobliżu miejsca, gdzie CMK przebiega pod drogą wojewódzką nr 725. We wskazanej przez nas lokalizacji istnieje już infrastruktura, która mogłaby stanowić bazę pod budowę stacji kolejowej PKP.

Zapewnienie mieszkańcom powiatu możliwości korzystania z ogólnopolskiej kolei jest sprawą priorytetową, dlatego też niniejsze stanowisko popierają: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Burmistrz Miasta i Gminy Biała Rawska, Wójt Gminy Cielądz, Wójt Gminy Regnów, Wójt Gminy Sadkowice, Wójt Gminy Rawa Mazowiecka.

Obserwując inwestycje prowadzone przy Centralnej Magistrali Kolejowej, a także wsłuchując się w zapewnienia najważniejszych przedstawicieli organów państwowych, w tym Prezesa Rady Ministrów, Rada Powiatu Rawskiego wyraża przekonanie, że uwzględnione zostaną społeczne i ekonomiczne potrzeby
oraz oczekiwania mieszkańców powiatu rawskiego.

Niniejsze stanowisko Rada Powiatu Rawskiego kieruje do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury, Wojewody Łódzkiego, Parlamentarzystów z okręgu 10 i 29, Zarządu i Sejmiku Województwa Łódzkiego, Prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI W RAWIE MAZOWIECKIEJ>>>

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author