Categories Bez kategorii

Rewitalizacja szansą na rozwój Powiatu Rawskiego i poprawę komfortu życia jego mieszkańców

W Polsce stale rośnie liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Środki unijne przeznaczane są między innymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja to pobudzenie do życia przygaszonych piętnem zmian ustrojowych i zniszczeń istnień ludzkich z całym ich otoczeniem, domami, podwórkami, pracą oraz spędzanym czasem wolnym. Nie jest tajemnicą, że bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji perełek polskiej kultury byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich jest rewitalizacja Osiedla Wielorodzinnego Zwolińskiego.

Głównym celem projektu pn. „Rewitalizacja układu infrastruktury drogowej i terenu zieleni w Rawie Mazowieckiej na Os. Wielorodzinnym Zwolińskiego” jest przywrócenie oraz nadanie funkcji społeczno-gospodarczych obiektom i terenom poprzez rewitalizację zdegradowanego obszaru tego miasta.

Osiedle Zwolińskiego

Rewitalizacja miała charakter kompleksowy i obejmowała prace związane z modernizacją ciągów pieszo-jezdnych poprzez wykonanie nawierzchni z kostki brukowej oraz utworzenie osiedlowych parkingów dla samochodów osobowych.

Ważnym elementem modernizacji była budowa ogrodzenia dla istniejącego placu zabaw. Miejsce dla dzieci odgrodzono dodatkowo szpalerem niskich krzewów od parkingu. Ciekawą inicjatywą była adaptacja boksów opałowych znajdujących się w jednym z bloków na cele społeczno-kulturowe. Dziś mieszkańcy mogą korzystać z dodatkowych miejsc parkingowych, świetlicy osiedlowej oraz cieszyć się nowymi nawierzchniami chodników i ulic. Na osiedlu posadzono trawy, drzewa, krzewy i rośliny ozdobne. Zieleń w okresie wiosny i lata tworzy miły klimat do spacerów dla wszystkich mieszkańców osiedla.

Topory

Osiedle Zwolińskiego jest jednym ze starszych osiedli w Rawie. Dzięki rewitalizacji zyskało nowe oblicze. Pomysłodawcy pomyśleli również o młodszej części społeczeństwa. W miejsce starej kotłowni jednego z bloków utworzono klub dla młodzieży. Mogą się w nim spotykać młodzi ludzie nie tylko z osiedla, ale i z całej Rawy. W pomieszczeniach znalazł swoją siedzibę Klub Miłośników Gier Fabularnych i Fantastyki „Topory”. Członków grupy połączyła wspólna pasja do tzw. Gier Fabularnych, czyli RPG. W starej kotłowi odbywają się spotkania autorskie, gry i zabawy dla najmłodszych, turnieje gier planszowych, zajęcia i konkursy plastyczne, a nawet warsztaty fotograficzne.

Dotacje na rewitalizację

Proces rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, w tym miasta Rawa Mazowiecka, wpływa na wzrost poziomu rozwoju regionalnego województwa łódzkiego. Całość projektu pn. „Rewitalizacja układu infrastruktury drogowej i terenu zieleni w Rawie Mazowieckiej na Os. Wielorodzinnym Zwolińskiego” została zrealizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 1 088 796,00 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 588 724,33 zł.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author