ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
Categories Bez kategorii

Jak bezpiecznie wynająć pokój dla studenta w Warszawie w czasie koronawirusa. Ceny pokoi w Warszawie

Jak wynająć pokój w Warszawie

Jeśli zastanawiasz się jak bezpiecznie wynająć pokój dla swojego dziecka/studenta w Warszawie to koniecznie przeczytaj ten poradnik. Nie sugeruj się tylko ładnymi zdjęciami w ogłoszeniach, czy nawet akceptowalna ceną najmu pokoju. Większość pokoi dla studentów w mieszkaniach oferują firmy, a rzeczywisty koszt najmu pokoju może okazać się dużo wyższy niż ten opublikowany w ogłoszeniu. Samo życie w takim pokoju jest mało komfortowe, a ewentualnie wcześniejsze zerwanie umowy bardzo kosztowne.

PRZECZYTAJ: Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jak zbudować zdolność kredytową? Jak zwiększyć zdolność kredytową?


Chcesz wynająć pokój dla studenta w Warszawie w dobrej cenie? Zadzwoń: 503 021 483 (pokój blisko stacji metra).

Dlatego najlepiej wynająć pokój dla studenta w Warszawie bezpośrednio od właściciela mieszkania.

 • Na co uważać chcąc wynająć pokój dla studenta w Warszawie?
 • Co powinno zaniepokoić rodziców już na etapie oglądania ogłoszeń?
 • Dlaczego ceny najmu pokoi i mieszkań w Warszawie są wciąż wysokie i mimo koronawirusa praktycznie nie spadły?
 • Na czym podlega podnajem i jak na studentach zarabiają firmy?

Rodzice szukający pokoju dla swojego dziecka w Warszawie odpowiedzi na powyższe pytania i szereg praktycznych informacji dotyczących najmu mieszkania/pokoju znajdą w poniższym, praktycznym poradniku.

Książka: “Nieruchomości. Jak kupić lub sprzedać mieszkanie i uzyskać kredyt hipoteczny?”>>>

Studentów w Warszawie mniej, a ceny wynajmu pokoi nie spadają

Oglądając ogłoszenia dotyczące wynajmu pokoju dla studenta w Warszawie zapewne zastanawiasz się, dlaczego tyle ładnych pokojów, w stylu skandynawskim o standardzie IKEA stoi pustych?

Jeśli stoją puste, to dlaczego ich cena nie spada, a osoby, które chcą je wynająć nie są skłonne do negocjacji ceny? Dlaczego nie wystawiają ich w niższej cenie? Przecież lepiej zarobić przynajmniej na koszty, niż dokładać do interesu – choćby płacąc comiesięczny czynsz.

Zazwyczaj właściciele, lub raczej osoby zajmujące się zarządzaniem nimi, niestety nie bardzo na obniżenie cen mogą sobie pozwolić.

Większość takich mieszkań wcale nie należy do osób, które je wynajmują. Znaczna część mieszkań w stylu IKEA, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, to podnajem inwestycyjny. Rzadziej typowe inwestycje na wynajem – czyli ktoś prowadzi swój biznes w jakiejś branży i kupuje w kolejnych latach 2-3 pokoje pod wynajem, aby bezpiecznie inwestować zarobione gdzie indziej pieniądze i czerpać z wynajmu przychód pasywny.

Jak jednak wspomnieliśmy, większość takich mieszkań to podnajem inwestycyjny. Bardzo intratny interes dla osób trudniących się wynajmem, a nie posiadających swoich lokali mieszkalnych. Oni nie mogą wynająć pokoju studentowi taniej niż założyli sobie w swoim biznesplanie, gdyż nie tylko mogą nie osiągnąć swojej stopy zwrotu, ale niekiedy będą nawet musieli do interesu dokładać.

Dlatego liczą wciąż na to, że studenci wrócą do Warszawy i uda im się wynająć pokój za cenę 800, 900 czy tysiąca złotych – zazwyczaj w mieszkaniu 4, 5 czy nawet 7 pokojowym. Wolą poczekać miesiąc z pustostanem, niż wynająć taniej i przez kolejnych 12 miesięcy otrzymywać czynsz niższy o kilkaset złotych.

Na czym polega podnajem mieszkań na wynajem z podziałem na pokoje dla studentów?

W nieruchomościach najlepiej zarabia się wcale nie na posiadaniu własnych mieszkań na wynajem, czy deweloperce, a więc budowaniu i sprzedaży mieszkań, ale na podnajmie.

Dlaczego?

Podnajem pozwala na duże zarobki, przy odpowiedniej skali, a więc kilku czy kilkunastu mieszkaniach, bez konieczności inwestowania, a więc zamrażania własnego kapitału.

Na czym polega podnajem z przeznaczeniem na wynajem pokoi dla studentów?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, najczęściej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, rzadziej jednoosobowej działalności gospodarczej, wynajmuje 3-4 pokojowe mieszkania od właścicieli. Umowa takiego najmu zazwyczaj jest podpisywana na 10 lat. W tym czasie firma płaci właścicielowi co miesiąc umówioną kwotę. Zazwyczaj jest to kwota trochę niższa od rynkowych stawek, ale właściciel mieszkania dostaje gwarancję, że co miesiąc na jego konto przez wiele lat bez względu na to czy są najemcy czy ich nie ma, wpływa ustalona kwota pieniędzy.

Zresztą samo mieszkanie, które właściciel oddaje w użytkowanie najemcy jest w złym stanie i bez poniesienia kosztów poważnego remontu, nigdy za więcej i tak by go nie wynajął.

Firma przeprowadza remont w takim mieszkaniu. Dzieli pokoje, starając się uzyskać z mieszkania maksymalną liczbę pokoi. Czasem tworzy w mieszkaniu mikrokawalerkę i dodatkowe 2-3 pokoje dla studentów. Tak, aby zmaksymalizować zysk.

Tak przerobione mieszkanie to gotowiec inwestycyjny, pozwalający uzyskać z podnajmu nawet kilka tysięcy złotych miesięcznego dochodu. Specjaliści mówią, że na podnajmie studentom jednego mieszkania trudniąca się tym firma powinna zarabiać przynajmniej 1 tys. zł.

Dla nich to bardzo konkurencyjny, chłodno skalkulowany biznes. Z każdego mieszkania starają się wycisnąć jak najwyższy zysk przy jak najmniejszych nakładach.

Mimo, że pokoje na podnajem wyglądają, przynajmniej na zdjęciach (np. robionych szerokokątnym obiektywem, dzięki czemu na 6-metrowy pokój wydaje się być przestronnym i dużym) bardzo estetycznie i efektywnie, to taki wynajem może dla rodziców studentów być kłopotliwy.

Mieszkanie w pokoju dla studenta jest mało komfortowe: malutki pokój, cienkie ściany z karton-gipsu, duża liczba współlokatorów, brak intymności zarówno w pokoju jak i w częściach wspólnych (malutka kuchenka w przedpokoju, często tylko jedna łazienka), szereg ograniczeń, wysokie koszty, brak możliwości wcześniejszego zerwania umowy najmu.

Jak poznać, że pokój dla studenta to podnajem inwestycyjny?

Nie od dziś wiadomo, że na wszelkim handlu najwięcej zarabiają nie właściciele i producenci, a pośrednicy.

Tak samo jest z wynajmem pokoi dla studentów w Warszawie. Najwięcej zarabiają osoby zajmujące się na dużą skalę podnajem mieszkań a właściwie pokoi.

Jak już na etapie oglądania ogłoszeń o wynajmie pokoju dla studenta w Warszawie poznać, że prawdopodobnie wystawiającym takie ogłoszenie jest firma, a nie właściciel? Nawet jeśli oficjalnie ogłoszenie wystawia osoba prywatna.

Jest kilka elementów, które z dużym prawdopodobieństwem może nam w tym pomóc:

 • Mieszkanie na wynajem jest duże, jasne, w stylu IKEA, świeżo po remoncie;
 • Ma bardzo ładne zdjęcia, dużo „bibelotów”, często nawet sztuczne rośliny, które dobrze wyglądają na zdjęciach;
 • Mieszkanie na wynajem jest duże – zazwyczaj całe mieszkanie ma 50, 60, 70 metrów, ale same pokoje dla studentów są bardzo małe;
 • W mieszkaniu są zazwyczaj cztery pokoje na wynajem dla studentów i więcej;
 • Kuchnia w mieszkaniu podzielonym na pokoje dla studentów jest w przedpokoju, nie ma gazu, tylko płyta na prąd – ponieważ w dotychczasowej kuchni znajduje się kolejny pokój na wynajem;
 • Student wynajmujący pokój płaci czynsz, od 750 do nawet 1 tys. zł lub więcej i ryczałtowo wszystkie inne opłaty w stałej kwocie przez cały okres najmu zazwyczaj w wysokości od 150 do nawet 250 zł. W tym ma już opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci, energię elektryczna i internet. Podnajmujący takie mieszkania i tu zarabiają na studencie, bo w umowie i tak zawarty jest limit na wykorzystanie mediów, a średnio student wynajmujący pokój zużywa prądu, czy wody za 50-70 zł miesięcznie.

Na co jeszcze uważać chcąc bezpiecznie wynająć pokój dla studenta w Warszawie w czasie koronawirusa?

Kiedy zechcesz wynająć już pokój dla studenta w Warszawie od osób (zazwyczaj firm) trudniących się podnajmem, należy dokładnie przeczytać i zapoznać się z niezwykle szczegółowymi zapisami umowy najmu. Są one przygotowywane przez wyspecjalizowanych prawników i zabezpieczają wyłącznie interesy firmy wynajmującej a nie najemcy, czyli studenta, bądź rodziców wynajmujących dla niego pokój.

Prawdopodobnie w umowie znajdziecie bardzo szczegółowy regulamin użytkowania pokoju i mieszkania. Jest on bardzo konserwatywny i dotyczy zarówno ew. imprez w mieszkaniu jak i wizyt gości.

Umowa najmu pokoju dla studenta zazwyczaj zawierana jest na okres 12 miesięcy bez możliwości wcześniejszego jej zerwania. W przypadku zerwania przed upływem roku, najemca, albo płaci karę umowną, albo musi znaleźć na swoje miejsce inną osobę.

Po wyprowadzeniu się, zazwyczaj trudno otrzymać zwrot całości wpłaconej na początku kaucji. Zostaje ona pomniejszona o koszt odświeżenia (malowania) pokoju i nie chodzi tu o 50 czy 100 zł za farbę, ale kilkaset złotych, bo wliczany jest tez koszt wynajęcia malarza. Czasem też koszty zużycia mebli.

Najemca (rodzic dla swojego dziecka/studenta) musi też wykupić ubezpieczenie na wypadek ewentualnych strat – a to oczywiście znów podnosi koszt wynajmu pokoju dla studenta w Warszawie.

Jak najkorzystniej wynająć pokój dla studenta w Warszawie? Najważniejsze informacje

Jak już wspominaliśmy w tym artykule, najlepiej pokój dla studenta w Warszawie, wynająć bezpośrednio od właściciela mieszkania. Z właścicielem zawsze można się zwyczajnie i po ludzku „dogadać” zarówno co do wysokości ceny za wynajem pokoju, czy czasu trwania umowy najmu.

Na co zwrócić uwagę wynajmując pokój dla studenta?

Czy właściciel mieszkania też mieszka w wynajmowanym mieszkaniu (lepiej, aby nie mieszkał, bo gdy mieszka to student będzie czuł się mało komfortowo);

 • Ile jest pokoi w wynajmowanym mieszkaniu (jeśli standardowo, zgodnie z projektem, w mieszkaniu były trzy pokoje, to najlepiej, aby dalej były tylko trzy pokoje, a nie nagle 4 czy nawet 5);
 • Kto mieszka w pozostałych pokojach (najlepiej, aby w trzypokojowym mieszkaniu mieszkały 3 maksymalnie 4 osoby w podobnym wieku, w takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, ze współlokatorzy najlepiej będą się dogadywać, a ewentualne konflikty szybko zostaną zażegnane);
 • Jakie są dodatkowe opłaty dla wynajmującego pokój (najlepiej za media: prąd, wodę, gaz płacić według wskazań liczników. W takiej sytuacji właściciel mieszkania nie zarabia na mediach. Wszystkie koszty są dzielone równo pomiędzy wszystkich najemców. Najemcy sami pilnują się, aby jeden za drugiego nie musiał płacić wysokich rachunków, a opłaty miesięczne za jednego najemcę nie powinny przekraczać kilkudziesięciu złotych);
 • Jak wyglądają zapisy w umowie najmu dotyczące ewentualnego wcześniejszego wypowiedzenia najmu pokoju i czy wiążą się one z koniecznością znalezienia nowego najemcy ewentualnie kara umowną (najlepiej, aby obie strony obowiązywał normalny miesięczny okres wypowiedzenia bez konieczności tłumaczenia się i uzasadniania swoich decyzji).

Jeśli szukasz do wynajęcia pokoju dla studenta w Warszawie bezpośrednio od bezkonfliktowego właściciela w dobrej lokalizacji w Warszawie z bardzo dobrą komunikacją miejską (autobus, tramwaj, metro) zadzwoń: 503 021 483.

Do wynajęcia pokój w Warszawie blisko stacji metra. Zadzwoń: 503 021 483.

Książka: “Nieruchomości. Jak kupić lub sprzedać mieszkanie i uzyskać kredyt hipoteczny?”>>>

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author