Categories Miasto

Rowerami po Europie. Pokonają 2 tys. km. Odwiedzą: Nyirbator, Boskovice, Budapeszt, Bratysławę, Wiedeń

12 sierpnia z Rawy Mazowieckiej w niezwykłą, rowerową podróż po Europie, wyruszy 12 śmiałków. Do Rawy wrócą 20 sierpnia. Rozmawiamy z pomysłodawcą projektu Grzegorzem Stefaniakiem.

Rowerami po Europie to bardzo ciekawa inicjatywa. Skąd ten pomysł?

Tak, podobny wyjazd miał miejsce dokładnie 10 lat temu, kiedy 6 śmiałków wyruszyło w 5 dniowy wyjazd rowerami do naszego partnerskiego miasta Nyirbator. Uczestniczyliśmy wówczas jako oficjalna delegacja podczas dni tego miasta. Już wtedy wiedziałem, że kiedyś musimy powtórzyć podobną wyprawę. W tym roku chcieliśmy zobaczyć czy nasz projekt przypadnie do gustu mieszkańcom naszego i złożyliśmy go jako projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Projekt uzyskał bardzo wiele głosów co świadczy, że mieszkańcy naszego miasta lubią promocję regionu poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu.

Jakie jest główne motto waszego wyjazdu?

Celem naszej wyprawy rowerowej jest promocja zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Promowanie miasta Rawa Mazowiecka, powiatu rawskiego oraz województwa łódzkiego jako regionów przyjaznych rowerzystom. W naszym projekcie weźmie udział 12 śmiałków w wieku od 25 do 70 lat, co ma pokazać oraz udowodnić, że na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno, a pokonywanie kilkuset kilometrów dziennie na rowerach przez amatorów kolarstwa będzie dobrą motywacją dla mieszkańców naszego regionu w poszukiwaniu różnych form aktywności fizycznej. Najważniejsze są efekty niemierzalne czyli, zdobycie sympatii dla kolarstwa, promocja aktywności fizycznej jako formy spędzania wolnego czasu, zarówno wśród wielu ludzi spotkanych na całej trasie jak i wśród widzów podczas relacji online, które na bieżąco będą udostępniane, sprawdzenie się w trudnych warunkach, przyjaźnie nawiązane w podróży.

Jak będzie przebiegać Wasza trasa?

Trasa „Rowerowe Łódzkie po Europie” będzie obejmowała 7 etapów. Podczas wyjazdu odwiedzimy naszych Partnerów z Nyirbator oraz Boskovic oraz odwiedzimy stolice Europy: Budapeszt, Bratysławę oraz Wiedeń, aby 20 sierpnia dojechać na koncert kończący rewitalizację naszego miasta. 1 etap Rawa Mazowiecka – Dukla liczy ok 350 kilometrów. 2 etap Dukla – Nyirbator liczący ok. 260 km. 3 dzień mamy wolny w Nyirbator, gdzie mamy zaplanowane spotkanie z władzami miasta oraz sympatykami kolarstwa. 4 etap to licząca ok. 300 km trasa do Budapesztu. 5 etap to trasa ok 200 km z Budapesztu do kolejnej stolicy czyli Bratysławy. Kolejny 6 etap to 160 kilometrowa trasa do Wiednia. I na koniec pokonamy trasę z Wiednia do Boskovic czyli naszego kolejnego Partnera. W sumie rowerami pokonamy ok. 2 000 kilometrów, nasze zmagania będziecie mogli śledzić na bieżąco podczas relacji LIVE oraz bieżących komunikatów, które będziemy zamieszczać na profilach promujących wydarzenie. Podróżować będziemy w specjalnie przygotowanych strojach kolarskich oraz w towarzystwie oklejonej logotypami naszych partnerów przyczepce. Liczymy na nawiązanie partnerskich relacji z lokalnymi grupami kolarskimi które planują się do nasz dołączać w miejscach którymi będziemy podróżować. Dodatkowo chcielibyśmy odwiedzić miejsca pamięci narodowej aby uczcić pamięć żołnierzom walczącym o naszą niepodległość, kilku z nas pełni ochotniczą służbę w 9 Łódzkiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej a nasze motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko” pokazuje naszą gotowość i przyjazność dowództwa na takie jakże ważne inicjatywy.

To bardzo ambitny pomysł. Czy totalni amatorzy kolarstwa dadzą radę w tak długiej i wyczerpującej podróży.

Tak faktycznie na pierwszy rzut oka podróż wydaje się ekstremalnie długa i wyczerpująca. Jednak warto podkreślić, że codziennie będziemy „kręcić” cały dzień z krótkimi przerwami na posiłek. Faktycznie Codzienne pokonywanie tak długich dystansów może różnie wpłynąć na organizm, który nie jest przygotowany na tak długie spędzanie czasu na rowerze. Dlatego jedzie z nami zarówno przyczepka jak i samochody w których osoby które będą odczuwały duże zmęczenie będą mogły chwilkę odpocząć jednocześnie nie powodując spowolnienia grupy. Sam jestem ciekaw jak mój organizm zareaguje na tak długi trening. Pomimo, że mam za sobą ukończone zawody Iron Man, które trwały kilkanaście godzin to jednak kończyły się jednego dnia. Tutaj spędzimy na rowerach codziennie ponad 10 godzin przez 9 dni.

Wasz projekt wspierają Samorządy z naszego miasta.

Tak. Jest to bardzo budujące. Patronatem honorowym nasz wyjazd objęli zarówno Piotr Irla Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka jak i Józef Matysiak Starosta Rawski. Co świadczy jak ważną rolę zarówno społeczną jak i promocyjną niesie za sobą nasz wyjazd. Rawa Mazowiecka od ponad 20 lat organizuje rajdy rowerowe w których bierze udział kilkuset uczestników. Promocja aktywnych form spędzania wolnego czasu jest bardzo ważna szczególnie w dzisiejszych czasach gdzie jesteśmy tak pochłonięci pracą a młodzież strasznie dużo czasu wolnego spędza grając na telefonach. Chcielibyśmy naszym wyjazdem złamać te przyzwyczajenia i zainspirować Wszystkich aby znaleźli czas dla siebie dla rodziny i wspólnie wychodzili na spacery, wspólne jazdy rowerowe. Nasze miasto i region stwarzają ku temu naprawdę dobrą infrastrukturę. Cieszy nas również Patronat Waszego portalu Kocham Rawę, który czynnie i aktywnie wspiera wszystkie akcje prozdrowotne, które realizujemy w naszym mieście. Mierzalne efekty mogliśmy zobaczyć chociażby podczas naszej ostatniej wyprawy rowerowej do Ujścia Rawki, gdzie w liczącym ok. 140 kilometrów rajdzie wzięło udział 50 śmiałków, którzy w komplecie dotarli zarówno do ujścia Rawki jak i w drodze powrotnej. Mamy już kolejne pomysły na równie atrakcyjne całodniowe wyprawy rowerowe, które przybliżają mieszkańcom walory turystyczne naszego regionu, dotąd dla wielu nieodkryte a jakże ciekawe.

Pozostaje życzyć Wam powodzenia i jak to mówią kolarze „Wiatru w plecy”

Bardzo dziękujemy. Tak korzystny wiatr wiejący w plecy będzie bardzo pomocny. Wszystkich zainteresowanych naszymi postępami zarówno w przygotowaniach jak i śledzenia naszej trasy zapraszamy do polubienia i obserwowania profili naszych Partnerów: Triathlon Rawa, OSiR Rawa, Urząd Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, KochamRawe.pl. Nadmienię tylko że wyruszamy 12 sierpnia natomiast planowany powrót mamy 20 sierpnia.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author