Categories Bez kategorii

Różnice pomiędzy kominami spalinowymi a dymowymi

Komin to jeden z ważniejszych elementów nowo budowanego domu. Niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, wielorodzinny, a może coś jeszcze innego – komin jest niezbędny, aby odprowadzać dym czy spaliny z budynku. W ten sposób można zapobiec wpłynięciu dymu do pomieszczeń mieszkalnych i ewentualnemu zaczadzeniu osób, które tam przebywają. Wybór odpowiedniego komina jest niezwykle istotny, trzeba o tym pamiętać, ponieważ są to kwestie nie tylko dotyczące estetyki, ale również bezpieczeństwa.

Dym a spaliny – kiedy wydobywa się jedno, a kiedy drugie?

Kocioł grzewczy w domu to jeden ze sposobów na ogrzanie samego budynku, jak i na ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Obecnie mamy do wyboru wiele źródeł ciepła – od tych najbardziej ekologicznych, które praktycznie nie wytwarzają dymu i zanieczyszczeń, po źródła standardowe, takie jak kotły na paliwo stałe.

Rosnąca popularność energii odnawialnej czy pomp ciepła nie oznacza jednak, ze chętnie odchodzimy od tradycyjnej formy ogrzewania budynku. Nadal w większości domów działają kotły i kominki. Wiele pytań odnośnie doboru komina to kwestia tego, czy z kotła wydobywa się dym czy jednak spaliny.

Kanał dymowy podłączony do kotłów na drewno, węgiel czy biomasę musi być dość szeroki, ponieważ poza samymi spalinami, w dymie są obecne również cząstki stałe. Najmniejsza średnica takiego kanału powinna wynosić 14 x 14 cm. Jeśli w kominie zastosowany będzie rura okrągła, powinna mieć średnicę minimum 15 cm. Każde urządzenie grzewcze powinno mieć swój osobny kanał. Nie zaleca się łączenia dwóch różnych źródeł ciepła w jednym kanale, ponieważ jest to najzwyczajniej w świecie niebezpieczne.

W przypadku takich źródeł ciepła, jak kocioł gazowy czy olejowy, mamy do czynienia z samymi spalinami. Nie ma tam żadnych cząstek stałych, dlatego w tym przypadku kanały nie muszą być aż tak szerokie. Kanał murowany powinien mieć 14 x 14 cm, zaś stalowy wkład to minimum 6 cm.

Skraplanie się wody w przewodzie – realne niebezpieczeństwo

Kotły różnego typu potrzebują różnych kominów. Jest to kwestia tego, iż dym oraz spaliny to dwie różne rzeczy. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj wymagana jest nieco inna budowa. Producent systemów kominowych musi wziąć pod uwagę fakt, że we wnętrzu kanałów odprowadzających spaliny może zbierać się woda. Z tego powodu musi być odporny również na oddziaływanie żrących, szkodliwych kondensatów. Kotły na paliwo stałe, w przeciwieństwie do kotłów olejowych czy gazowych, pracują nieustannie, bez żadnej przerwy. Dlatego też rzadko kiedy skrapla się tam woda.

Nowoczesne kominy

Na rynku obecnie można znaleźć wiele ciekawych wynalazków. Nowoczesne kominy to charakterystyczna budowa, wysoka jakość użytych materiałów, a także przemyślana konstrukcja, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników. O kominie warto pomyśleć już na etapie projektowania, podobnie jak o kotle, który masz zamiar wykorzystać w swoim nowym domu. Takie działanie wyeliminuje możliwość awarii czy złego połączenia komina z kotłem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author