Categories Bez kategorii

Właściwości okien – jak wybrać najlepszy model?

Budując lub modernizując dom prędzej czy później przychodzi czas na wybór okien. Chcemy, by pasowały do elewacji budynku oraz do wnętrz, ale przede wszystkim mają pełnić najważniejsze funkcje jak zapora przed hałasem, termoizolacja, element służący do wentylacji pomieszczeń oraz wpuszczania światła naturalnego do wewnątrz. Na jakich właściwościach zatem należy się skupić?

Najważniejsze parametry

Istotne jest, aby dobierać okna Stary Sącz zgodnie z kryterium ważności parametrów, co oznacza, że nie wszystkie muszą być na najwyższym poziomie.

  • współczynnik przenikania ciepła – zależnie od typu okien: fasadowe nie większy niż 1,1 (w nowszych wytycznych energooszczędnych 0,9) W/m2K, dachowe 1,3 W/m2K (po zmianach 1,1)
  • odpornośc na wiatr – tzw. sztywność, czyli jaką siłę parcia musi osiągnąć wiatr oddziałujący prostopadle na powierzchnię okna, by rama się ugięła, oznacza się symbolem od A1 (najmniejsza sztywność) do C6 (największa).
  • wodoszczelność – oznacza jaka siła wiatru podczas opadów deszczu musi zadziałać na okno, by nastąpił przeciek wody. Wyraża się ją w klasach od 1A (przepuszczają wodę nawet bez wiatru) do 9A (są szczelne w trakcie nawałnic, przy wietrze osiągającym 112 km/h).
  • przepuszczalność powietrza – szczelność określana jest klasą od 1 do 4 (najwyższa, czyli okno jest bardzo szczelne). W przypadku takich modeli nie można zapomnieć o właściwej wentylacji, celem zapobiegania powstawaniu grzybów i pleśni.
  • izolacja akustyczna – jej wskaźnikiem jest Rw, wyrażany w decybelach (dB), w bardzo hałaśliwej okolicy powinien wynosić ok. 45 dB, co ważne, należy brać pod uwagę izolacyjność akustyczną całego okna a nie tylko pakietu szybowego.

Najczęściej wybierane okna

Ramy okienne przeważnie robi się z plastiku (PCV), ponieważ tworzywo sztuczne poszerza wybór kształtów, kolorów czy wykończenia, do tego jest to opcja na każdą kieszeń.  Okna wykonane z drewna mają wyjątkowy charakter , a dzięki technice produkcji (warstwy drewna klei się ze sobą a potem pokrywa specjalistycznymi farbami) są bardziej wytrzymałe, Profile z aluminium są wytrzymałe i nie wymagają konserwacji, za to ich cena jest wyższa. Popularne stają się profile hybrydowe, np. rama wewnętrzna z drewna a zewnętrzna z aluminium. Wybór stolarki ale też oszklenia zależy m.in. od obowiązujących trendów w architekturze, np. modne płaskie dachy i duże przeszklenia. Przez zmiany stylu życia, pragnienie komfortu, które daje nam duża ilość naturalnego światła i piękne widoki za oknem zdecydujemy się na węższe profile. Zautomatyzowane okna również będą miały inne parametry i wygląd. Najpopularniejsze są elewacyjne trzyszybowe o szkle niskoemisyjnym i wykorzystaniu argonu w przestrzeniach w celu zwiększenia współczynników izolacyjności.

Ogromny wybór okien najlepszej jakości wraz z montażem oferuje Novobudowa, czyli firma, gdzie eksperci z troską i profesjonalizmem przyjrzą się potrzebom każdego indywidualnego klienta.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author