Categories Powiat

Szpital rozda opaski ratujące życie. Program teleopieki w Rawie rusza już w październiku

200 osób samotnych, seniorów, chorych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych z Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego otrzyma do końca roku specjalne opaski, które przez 24 godziny na dobę będą monitorować ich zdrowie.

W październiku rusza rekrutacja do programu teleopieki, który koordynuje SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. W szpitalu zaś powstaje już centrum dowodzenia, gdzie służby medyczne non stop kontrolować będą stan zdrowia pacjentów. Środki na wdrożenie programu pochodzą z Unii Europejskiej oraz poszczególnych samorządów.

Na czym to polega?

Osoby, które zostaną objęte teleopieką otrzymają specjalne urządzenia na rękę, a konkretnie na nadgarstek. Z pozoru będą one przypominać elektroniczne zegarki lub smartwatche. Są to jednak nowoczesne urządzenia monitorujące wszystkie podstawowe funkcje życiowe m.in. tętno, ciśnienie, poziom cukru. Są one w stanie rejestrować również niebezpieczne wydarzenia np. upadki. Po co? Otóż dane z urządzeń bez przerwy i na bieżąco rejestrowane będą w centrum dowodzenia – dzięki czemu nad zdrowiem pacjentów cały czas czuwać będą dyspozytorzy medyczni.

Jeżeli zatem urządzenie zarejestruje nietypowe, niebezpieczne dla zdrowia parametry, dyspozytorzy będą mogli zareagować błyskawicznie. Jak? Po pierwsze mogą poprzez urządzenie (lub telefonicznie) próbować skontaktować się z pacjentem, po drugie mogą poprosić o sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta przez sąsiadów, których numery telefonów zostaną przekazane, po trzecie w końcu szybko wezwać na miejsce odpowiednie służby – pogotowie czy straż pożarną na wypadek konieczności wyważenia drzwi.

– W wypadku osób samotnych, starszych i schorowanych liczą się sekundy, te opaski mogą więc naprawdę uratować życie – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka SP ZOZ św. Ducha w Rawie.

Ale to nie wszystko. Dane o zdrowiu będę rejestrowane, a kiedy zajdzie potrzeba leczenia w szpitalu w Rawie, będą mieli do nich dostęp tutejsi lekarze. Pozwoli to na szybszą i trafną diagnozę oraz skuteczne leczenie.

Kto otrzyma opaskę?

Szansę na objęcie teleopieką mają osoby samotne, schorowane, niepełnosprawne, w podeszłym wieku, podopieczni ośrodków opieki społecznej, osoby o ograniczonych dochodach. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w programie lub ich bliscy powinni skontaktować się z biurem projektu, które mieści się w SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej (pełne dane kontaktowe znajdziesz na końcu tego artykułu), aby dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba pobrać i wypełnić oraz do kiedy i gdzie je złożyć. O przyznaniu opaski zdecydują bowiem ścisłe kryteria określone w regulaminie programu.

– Zależy nam, aby opaski trafiły do najbardziej potrzebujących, zatem będziemy wspierać się także wiedzą poszczególnych ośrodków opieki społecznej – mówi dyrektor Małgorzata Leszczyńska. – Oczywiście my chcielibyśmy przekazać jak najwięcej opasek, ale realia i koszty pozwalają nam na otoczenie teleopieką 220 osób z Rawy i powiatu rawskiego. Rekrutacja ruszy w październiku, na naszych stronach internetowych znajdą się wszystkie potrzebne formularze do wypełnienia i zasady programu. Jeśli jednak ktoś nie ma możliwości ich skopiować czy wydrukować można je będzie po prostu pobrać z biura projektu. Dokumenty mogą pobrać z biura bliscy, sąsiedzi czy znajomi w wypadku, gdy pacjenci mieliby fizyczne trudności z dotarciem po nie do szpitala. Zdajemy przecież sobie sprawę z tego, że wielu z nich to osoby schorowane.

Od kiedy objęcie teleopieką?

Pierwszym pacjentom opaski przekazane będą już w październiku, ale sprzęt będzie rozdysponowywany stopniowo – choćby z tego względu, że pacjentów trzeba będzie „nauczyć” i przyzwyczaić do korzystania non stop z urządzeń (nawet podczas snu). Szpital planuje najpóźniej do stycznia 2021 roku otoczyć teleopieką wszystkie 220 osoby, które zakwalifikują się do programu.

Pełna wartość projektu to ponad 13 milionów złotych, z czego ponad 11 milionów pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Dane kontaktowe

Wszystkich informacji o programie teleopieki udzielać będzie Biuro Projektu:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej – Szpital św. Ducha, ul. Warszawska 14, 96-200 Rawa Mazowiecka, Koordynator projektu: Magdalena Karnowska: tel 729 059 508 e-mail: ue@szpitalrawa.pl lub Sekretariat tel. 729 059 534, e-mail: sekretariat@szpitalrawa.pl

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author