Categories Powiat

Kup książkę Danuty Dębskiej “Wesele rawskie”

Książkę kupisz w biurze KochamRawe.pl przy ul. Warszawskiej 6

Książka Danuty Dębskiej “Wesele rawskie” dostępna jest wyłącznie w biurze KochamRawe.pl przy ul. Warszawskiej 6 w Rawie Mazowieckiej. Książkę możemy też do Ciebie wysłać. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: 503 021 483 (od poniedziałku do piątku).

O książce “Wesele rawskie”:

Wesele rawskie odbywające się w XX wieku, składało się 13 części: dowiady, swaty, zmówiny, sprosiny, wieczór kawalerski, wieczór panieński, błogosławieństwo, zaślubiny, powitanie państwa młodych, ucztowanie, oczepiny, poprawiny, przenosiny.

Wymienione części wesela zostały opisane w niniejszej publikacji przede wszystkim na podstawie wywiadów i rozmów z wieloma mieszkańcami Ziemi Rawskiej oraz literatury. Większość opisanych części wesela, zawiera oprawę muzyczną przedstawioną z perspektywy różnych informatorów w taki sposób, by ukazać heterogeniczność pieśni weselnych.

Publikacja składa się z sześciu rozdziałów:

◆ Jak to downi bywało,
◆ Kojarzenie małżeństw,
◆ Rychtowanie wesela,
◆ Jak sie zynić, to sie zynić,
◆ Huczne weselisko,
◆ Wesele, wesele po weselu smutek.

Danuta Dębska o książce “Wesele rawskie”:

Do napisania książki skłoniło mnie kilka przesłanek, przede wszystkim to, że nie ma w ogóle jednolitego opracowania dotyczącego wesela rawskiego. Znikome informacje można spotkać w literaturze folklorystycznej, ale jest ich niewiele. Etnomuzykolodzy badający teren, skupiali się głównie na sąsiadujących z nami subregionach: łowickim i opoczyńskim. Poza tym rawskie niektórzy przypisywali do regionu opoczyńskiego. Ja uważam, że to błąd, bo już Oskar Kolberg – największy z autorytetów wśród etnografów, wyróżniał zupełnie oddzielnie – region rawski.

Poza tym obrzęd weselny, taki sprzed ponad 100 lat, zanikł całkowicie. Już nie ma takich wesel, które starsi mieszkańcy pamiętają jeszcze z młodości. A było to wydarzenie piękne, uroczyste, pełne powagi i tradycji. Uważałam za swój obowiązek opisać ten niepowtarzalny obrzęd, który miał swój charakter, odpowiednio celebrowany przebieg oraz niepowtarzalne pieśni i zabawy.

Książkę kupisz w Biurze Ogłoszeń KochamRawe.pl przy ul. Warszawskiej 6 w Rawie Mazowieckiej. Tel. 503 021 483.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author