ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
Categories Powiat Rawski

To był rekordowy rok w szpitalu. W 2022 roku rawski szpital przyjął 7531 pacjentów

Więcej zabiegów i operacji, rekordowa liczba hospitalizowanych pacjentów, bezpłatne programy profilaktyczne cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem, w końcu start rozbudowy – rok 2022 był przełomowy dla Szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ale rozpoczęty – 2023 –  też zapowiada się na równie ważny.

Więcej operacji, więcej badań w Rawie

Wbrew pozorom szpital nie zwolnił podczas pandemii, wprost przeciwnie. W 2022 roku szpital przyjął łącznie 7531 pacjentów, czyli o ponad 1200 więcej niż w 2021 i aż o 3200 pacjentów więcej niż w ostatnim, przedpandemicznym 2019 roku. Tak wielu pacjentów, ilu przyjęto w 2022 jeszcze w szpitalu nie było. Nic dziwnego więc, że w rawskim szpitalu wykonano 1623 operacje (300 więcej niż w 2021).

Mieszkańcy powiatu rawskiego coraz chętniej korzystali z nowoczesnej diagnostyki i badali się w szpitalu. W 2022 poszczególne pracownie szpitala wykonały więcej zabiegów: kolonoskopii (niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej – 2510), gastroskopii (2815, o 1200 więcej w 2021), zdjęć RTG (10128, o 1000 więcej niż 2021), badań USG (3339, o 700 więcej niż w 2021), tomografii komputerowej (3641, o 300 więcej niż w 2021).

Po pierwsze rozbudowa szpitala św. Ducha w Rawie

W tym roku pierwsi pacjenci trafią do nowego skrzydła szpitala, którego budowa zaczęła się w 2022 r.. Będą w nim znajdować się trzy sale operacyjne: chirurgiczna, położniczo-ginekologiczna oraz ortopedyczna. Ta ostatnia wyposażona zostanie w wydzieloną salę dla nowoczesnego aparatu RTG typu ramię C, dzięki któremu chirurg może na bieżąco ocenić, czy operacja ortopedyczna przyniosła oczekiwane rezultaty. Ponadto do użytku pacjentów oddane zostaną: sala wybudzeń po operacjach, izolatka oraz sterylizatornia dla całego szpitala.

Szpital rozpoczął również budowę pawilonu na rezonans magnetyczny. Dzięki temu w 2023 zostanie kupiony sprzęt diagnostyczny, a pracownia rozpocznie działalność. Tym samym pacjenci z Rawy będą mieli wykonywany rezonans magnetyczny tu, na miejscu, bez konieczności przemieszczania się do Skierniewic czy Łodzi. W 2022 powstała także nowoczesna tlenownia, która doprowadza tlen bezpośrednio do łóżek pacjenta, co w dobie COVID 19 jest bardzo ważne.

Ponadto ogłoszono przetarg na budowę kolejnego, dwupiętrowego budynku w którym będzie znajdowała się nowoczesna pracownia endoskopowa z salą wybudzeń i oddziały szpitalne.

W tym miejscu warto wspomnieć również o uruchomieniu wraz z Nowym Rokiem nowej przychodni w Białej Rawskiej.

Rok programów profilaktycznych realizowanych przez rawski szpital

W 2022 szpital i SPZOZ przeprowadzał szereg akcji profilaktycznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Rawy i powiatu. Były one finansowane bezpośrednio przez szpital lub pozyskano na nie dofinansowania z Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, Unii Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu pacjenci korzystali z nich bezpłatnie.

Warto przypomnieć szerokie konsultacje dermatologiczne w kierunku czerniaka w ramach akcji „Złoty promyk”, marcowe badania profilaktyczne dla kobiet, z których skorzystało aż 2 tys. mieszkanek powiatu. Jesienne badania dla dzieci w kierunku chorób hematologicznych ze względu na bardzo duże zainteresowanie postanowiono przedłużyć w 2023 roku. Szpital prowadził także cieszący się powodzeniem program dietetyczny, program badań w kierunku nowotworu jelita grubego, a także nowotworu prostaty. Szpital prowadził punkt konsultacyjny dla rodzin dotkniętych przemocą domową.

Rawski szpital w sieci

Od 1 stycznia 2023 szpital św. Ducha znalazł się w tzw. sieci szpitali. Co to oznacza dla pacjenta? Szpitale zakwalifikowane do sieci zapewniają im, poza świadczeniami szpitalnymi, także opiekę specjalistyczną oraz świadczenia rehabilitacyjne, adekwatnie do stanu zdrowia. Miejsce w sieci gwarantuje szpitalowi ciągłość i stabilność finansowania dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szpital bez bólu

Rawski SP ZOZ otrzymał w 2022 certyfikat „Szpital bez bólu”, który oznacza, że uśmierzanie bólu pooperacyjnego i leczenie bólu przewlekłego związanego z chorobą podstawową prowadzone jest na najwyższym poziomie. Certyfikat przyznawany jest wspólnie przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

„Dla nas bardzo ważny był i jest rozwój, chcemy aby w Rawie pacjenci mogli korzystać ze szpitala na europejskim poziomie. Inwestycje i liczby to potwierdzają. Ale w pracy szpitala za suchą statystką i za każdą cyferką kryje się prawdziwy, realny pacjent, któremu dzięki temu rozwojowi udało się bądź uda się pomóc. I to jest dla nas najważniejsze” – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka Szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author