ubezpieczenia Rawa Mazowiecka Dorota Bakalarska
Categories Miasto

Tomasz Góraj: Wyremontowane ulice Rawy Mazowieckiej

O inwestycjach drogowych zrealizowanych w Rawie Mazowieckiej rozmawiamy z Tomaszem Górajem, radnym rady miasta.

KochamRawe.pl: Na terenie Rawy zostały wyremontowane najważniejsze ulice. Co sprawiło, że władze samorządowe położyły tak duży nacisk na inwestycje drogowe na ternie miasta?

Tomasz Góraj – radny Rawy Mazowieckiej: Jeżeli chodzi o ten rok, to większość zaplanowanych remontów ulic zostało już zakończonych lub dobiega końca. Faktycznie, jeśli chodzi o inwestycje drogowe na terenie naszego miasta, to 2022 rok był szczególny. Mimo trwającej jeszcze rewitalizacja centrum miasta, remontowane były ciągi drogowe o dużym znaczeniu dla ruchu w mieście m.in. ulice: Tomaszowska, Kościuszki, Faworna i Konstytucji. Prace remontowe trwały równolegle, a związane to było przede wszystkim z uzyskanymi w ubiegłym roku dofinasowaniami, które należało wykorzystać i rozliczyć w ciągu 12 miesięcy.

Prowadzenie prac niemal na wszystkich ulicach jednocześnie było bardzo uciążliwe dla mieszkańców.

Tak jak już wspomniałem, wpływ na to miały uzyskane dofinasowania zewnętrznymi; czynnik czasu miał tu decydujące znacznie. Oczywiście mam świadomość, że wiązało się to z dużymi utrudnieniami dla kierowców, ale myślę że efekt końcowy rekompensuje te wszystkie przejściowe trudności.

Poza tym, że komfort jazdy faktycznie znacznie się podniósł, jakie jeszcze cele udało się zrealizować dzięki zrealizowanym w Rawie inwestycjom drogowym?

Poza komfortem jazdy najważniejszy cel jaki udało się osiągnąć to poprawa bezpieczeństwa dla uczestników ruchu, przede wszystkim pieszych. Ulice Tomaszowska i Kościuszki remontowane były w ramach programu „Bezpiecznych przejść dla pieszych”. Dzięki dodatkowemu  doświetleniu przejść i zamontowaniu najazdowych lampek solarnych, bezpieczeństwo na tych  przejściach jest dużo większe.

Część z tych remontów nigdy nie zostałoby zrealizowanych, gdyby nie dobra wola i współpraca włodarzy miasta i powiatu rawskiego. Jak doszło do tego porozumienia, o które w minionych kadencjach bywało trudno?

W minionych kadencjach bywało różnie z tą współpracą pomiędzy miastem
i powiatem. Według mnie, poprzednicy obecnego burmistrza mieli jakiś problem z tym kto jest ważniejszy – burmistrz czy starosta. Z kolei od początku swojej kadencji pan burmistrz Piotr Irla nastawiony jest pozytywnie na współpracę z władzami powiatu jak i innymi samorządami. Przypomnę, że efektem tej współpracy jest nie tylko udział w współfinansowaniu remontu ulic, o których mowa była wcześniej. Na wniosek burmistrza Miasto Rawa Mazowiecka zakupiło i nieodpłatnie użyczyło rawskiemu szpitalowi sprzęt wart blisko 400 tys. zł do pracowni endoskopii, podobnie było z zakupem stołu operacyjnego za blisko 100 tys. zł, obecnie Miasto partycypuje w kosztach budowy bloku operacyjnego przy rawskim szpitalu – kwotą blisko 1,7 mln zł. Myślę, że pan burmistrz rozumie, ze inwestycje nawet powiatowe, ale realizowane na terenie Miasta Rawa Mazowiecka zostaną i będą służyć także mieszkańcom naszego miasta.

Tomasz Góraj – radny Miasta Rawa Mazowiecka

Te najważniejsze ulice w Rawie zostały wyremontowane, ale czy to już koniec inwestycji drogowych w naszym mieście?  

Cały czas trwają remonty i myślę, że będą one trwały, także jeżeli chodzi o te mniejsze ulice, mniej uczęszczane, nazwijmy je osiedlowymi. Aktualnie jesteśmy przed odbiorem prac remontowych na ulicach: Gąsiorowskiego, Braci Świderskich i Urbańskiego. Myślę, że sukcesywnie będą remontowane kolejne ulice. Nie wszystko da się zaplanować a przede wszystkim wykonać od razu, w jednym roku.

Właśnie mijają cztery lata pana kadencji jako radnego. Co udało się panu zrobić dla wyborców? Z jakich działań w mieście jest pan zadowolony?

Najbardziej cieszy mnie ogrom remontów i wszelkiego rodzaju inwestycji
– przeprowadzona i zakończona rewitalizacja centrum miasta, wspomniane już remonty ulic i chodników, połączenie ścieżką rowerową osiedla Zamkowa Wola z parkiem miejskim (potrzeba było do tego pracy trzech burmistrzów), oświetlenie ścieżki wokół zalewu, za chwilę zostanie oddana całkiem nowa Hala Sportowa Tatar
i wiele, wiele innych.

Ja osobiście jestem zadowolony z tego jak wygląda po remoncie, szczególnie mi bliska, ulica Tomaszowska (darzę ją sentymentem bo chodziłem nią do szkoły i od tamtych czasów na niektórych jej fragmentach nie wiele się zmieniało). Nie ukrywam, że zabiegałem o remont tej ulicy. Najpierw wspólnie przez miasto i powiat został wybudowany fragment chodnika od cmentarza do ulicy Przemysłowej, bo to co tam było wcześniej nie można było nazwać chodnikiem, w bieżącym roku wykonany został remont samej ulicy i wymiana chodników, na skrzyżowaniu ulicy Przemysłowej z Tomaszowską nie ma już wielkiej kałuży po opadach deszczu, gdyż zostało wreszcie przebudowane odwodnienie tego odcinka. Ponadto chciałem zaznaczyć, że  widać jakościową zmianę, na plus oczywiście, w zarządzaniu miastem, funkcjonowaniu pana burmistrza i Rady Miasta; mniej w tym ideologii, a więcej faktycznej aktywności takich jednostek jak OSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, MDK, czy Muzeum Ziemi Rawskiej. Zrewitalizowane obiekty i przestrzenie już służą mieszkańcom, chociażby wspomnę koncerty w jatkach miejskich czy w parkowej altanie.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author