Categories Miasto

Szczepionka na Covid-19 bezpieczna dla diabetyków

Osoby chore na cukrzycę to pacjenci należący do grupy zwiększonego ryzyka i cięższego przebiegu COVID-19. Zaczęły się szczepienia uodparniające na infekcję wirusem, co ma się przyczynić do opanowania epidemii. Produkt firmy Pfizer , czyli szczepionka do walki z koronawirusem jest używana w celu aktywnego uodpornienia się i zapobiegania chorobie.

Przeczytaj gdzie można się zaszczepić w Rawie i na terenie powiatu rawskiego. Lista punktów szczepień>>>

Szczepionka wyzwala w organiźmie naturalną produkcję przeciwciał i pobudza komórki odpornościowe do ochrony przed chorobą. W związku z brakiem badań szczepienie nie jest zalecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Polskie Stowarzyszenie Diabetologiczne oraz Konsultant Krajowy w dz. diabetologii prof. Krzysztof Strojka opublikowali ” Stanowisko w sprawie szczepienia na Covid-19 osób chorych na cukrzycę”.

Obszerne fragmenty cytujemy : “Chorzy na cukrzycę, z racji zwiększonego ryzyka cięższego przebiegu choroby powinni być zaszczepieni w pierwszej kolejności.

Zaszczepianie, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, ocenione zostało jako bezpieczne. Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego upatruje w rozpowszechnianiu szczepień wśród chorych na cukrzycę umniejszenie niekorzystnych zdarzeń , do których prowadzi COVID-19.

Pełny schemat szczepienia obejmuje podanie domięśniowo 2 dawek szczepionki w odstępach 21 dni. Szczepionka została zarejestrowana do czynnego uodporniania przeciwko COVID-19 dla dorosłych i dla młodzieży od 16. roku życia. Była oceniana w dwóch badaniach na bezpieczeństwo w grupie 44 tysięcy osób. Oceniono skuteczność szczepionki , jej tolerancję i bezpieczeństwo – była dobrze tolerowana i bezpieczna.
Z objawów niepożądanych stwierdzono bolesność w miejscu wstrzyknięcia (u 80 % zaszczepionych), zmęczenie (u 60%zaszczepionych), ból głowy ( u 50% zaszczepionych), ból mięśni ( u 30% zaszczepionych ), ból stawów ( u 20% zaszczepionych), gorączkę ( u 10% zaszczepionych). Objawy te miały charakter przemijający.

Szczepienie przeciwko SARSCov2 nie koliduje z innymi szczepieniami m,in. przeciw grypie i przeciw pneumokokom.

Szczepienie celem czynnego uodpornienia przeciwko Covid-19 rekomendowane jest chorym na cukrzycę.”

Pismo podpisali:

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. med. Krzysztof Strojek.

Informację opracowała: Barbara Kalinowska

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author