Witold Szabłowski spotka się z czytelnikami rawskiej biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza na spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim – jednym z najlepszych reportażystów w Polsce, którego książki wydawane są na 4 kontynentach.
Spotkanie odbędzie się w bibliotece “pod filarami” w poniedziałek – 6 listopada o godz. 18. Wstęp wolny.
Witold Szabłowski – dziennikarz i reporter. Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”, a od niedawna z redakcją Dzień dobry TVN. W Turcji mieszkał i studiował blisko dwa lata. W 2010 roku wydał zbiór reportaży “Zabójca z miasta moreli” za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2011. Książka otrzymała również nagrodę brytyjskiego PEN – CLUBU, a w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych została uznana za jedną z najważniejszych książek przetłumaczonych w tym roku na język angielski. Ukazała się w dziecięciu 10 krajach. Jesienią 2019 roku jednocześnie w amerykańskim Penguinie i W.A.B. ukaże się kolejna książka autora zatytułowana “Kucharze dyktatorów”. Szabłowski przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy m.in. Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów.
Notował i opowieści i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi, niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską. Książkę kupiła firma producencka z Hollywood i przygotowuje na jej podstawie serial.
Kolejna książka “Rosja od kuchni” – to sto lat historii Rosji i Związku Radzieckiego opowiedziane przez kucharzy. Szabłowski odnalazł potomków kucharza ostatniego cara. Kucharzy Stalina, Lenina, a nawet Putina, a także kucharki kosmonautów i kucharki z Czarnobyla. W 2023 roku, na 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, Szabłowski wydał “Opowieści z Wołynia”, zbiór niezwykłych świadectw Ukraińców, którzy w okrutnym roku 1943 zaryzykowali życiem, by ratować swoich polskich sąsiadów. Książka otrzymała nagrodę Newsweeka, a także pozytywne recenzje od Hanny Krall, Wojciecha Smarzowskiego i abpa Józefa Michalika.
Autor książek:
“Zabójca z miasta moreli”,
“Nasz mały PRL”,
“Tańczące niedźwiedzie”,
“Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”,
„Jak nakarmić dyktatora”,
“Rosja od Kuchni”
“Opowieści z Wołynia”.
Zbiór reportaży o Turcji pt. “Zabójca z miasta moreli” (2010) uznano za jedną z najważniejszych książek opublikowanych w USA w 2013 roku.
“Tańczące niedźwiedzie” zostały nazwane przez amerykańskich krytyków perłą, a Szabłowski mistrzem opowieści.
Reportaż “Jak nakarmić dyktatora” wydał największy światowy wydawca – Penguin Random House. Prawa do serialu na jego podstawie sprzedano do Hollywood.
“Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.