Ogłoszenia Rawa gazeta Głos Rawy kocham Rawę
Categories Miasto

Zbigniew Pacho nowym Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

„Biblioteka to nie tylko zbiór książek, to także centrum życia, podstawowe ogniwo społeczeństwa. Biblioteka zawsze stanowiła jądro cywilizacji. To była przestrzeń, która formowała całą resztę – tradycję i pamięć, rozum i postęp.”
Pracownicy Biblioteki Raczyńskich i Członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Bardzo lubię ten cytat i chcę by był wyznacznikiem mojej pracy na nowym stanowisku. W rawskiej książnicy pracuję od piętnastu lat i mam tę przyjemność, iż robię to co kocham. Książki w moim rodzinnym domu były wszechobecne, a zawód bibliotekarza jak się okazuje staje się rodzinną tradycją, bowiem mama i ciocia były bibliotekarkami. Jednak prawdziwą miłość do książek i czytania zaszczepili we mnie moja ukochana babcia i tato, który zamiast bajek opowiadał mi fragmenty Trylogii Sienkiewicza. Biblioteka to cudowne miejsce, szczególnie w mniejszej miejscowości, bowiem kontakt z czytelnikami jest przyjacielski i bardzo bliski. I od razu dodam, iż nie zamierzam tracić kontaktu z naszymi wspaniałymi czytelnikami i z pewnością często będzie można mnie spotkać w wypożyczalni lub czytelni. Cały czas trzeba pamiętać, że biblioteka to ludzie, a czytelników tak jak wspominałem wcześniej i będę to zawsze powtarzał mamy cudownych.

Biblioteka ma znakomity potencjał, przede wszystkim kadrowy, ale i znakomitą lokalizację oraz infrastrukturę. Czas pozyskiwać środki zewnętrzne, są na to duże możliwości, w minionym czasie w ogóle niewykorzystane. Oferta spotkań będzie z pewnością bogata i ciekawa, tak dla dzieci jak i dorosłych. Nie zabraknie poezji śpiewanej, ale i autorów, którzy są na początku swojej pisarskiej kariery.

Główne wyzwania/pomysły w pierwszej fazie mojej pracy to biblioteczne konta na portalach społecznościowych (Facebook i Istagram). Szczególnie w obecnej sytuacji jest to bardzo istotne, ponieważ wiele działań będzie trzeba, przynajmniej na jakiś czas, przenieść do rzeczywistości wirtualnej czyli Internetu. Ułatwi to również kontakt z czytelnikami. Niezbędne jest udoskonalenie strony Internetowej biblioteki.

W sieci pojawią się filmy z bajkami czytanymi przez bibliotekarzy oraz spotkania on-line. Kolejny pomysł, który zaistnieje jeszcze w tym roku to Książka do domu/ Książka na telefon, nazwa ma tu chyba drugorzędne znaczenie… Chodzi o to, by osoby, które nie mogą odwiedzić biblioteki osobiście mogły również skorzystać z naszych przebogatych zbiorów. Sytuację tę rozwiąże mobilny bibliotekarz, który z wybranymi książkami lub innymi publikacjami odwiedzi czytelnika.

Z pewnością biblioteka musi wprowadzić e-czytniki oraz e-booki. Dostęp do książek w formie elektronicznej już udało się wprowadzić, zapraszam po darmowe kody dostępu do około 2000 e-książek!!! Trzeba „ożywić” czytelnię. Dostęp do Wi-Fi oczywiście jest, ale niebawem powinny pojawić się również laptopy i tablety, z których czytelnicy będą mogli korzystać w naszej przytulnej czytelni. Planuję również lekcje/kursy dla seniorów, na których spokojnie będą mogli opanować posługiwanie się komputerem oraz nauczą się jak korzystać z dobrodziejstw Internetu.

Jak widzicie planów jest wiele, gdy tylko ogólna sytuacja pozwoli, mam na myśli pandemię, otwierają się kolejne możliwości atrakcyjnych wydarzeń, które do tej pory nie były u nas realizowane, np. „Noc w bibliotece” czy akcja „Odjechany Bibliotekarz”.

Docelowo chciałbym by nasza biblioteka znalazła się wśród najlepiej działających bibliotek w prestiżowym rankingu dziennika Rzeczpospolita.

Na koniec chciałbym podziękować burmistrzom naszego miasta Piotrowi Irli oraz Arturowi Piotrowskiemu oraz szanownej komisji za okazane zaufanie i szansę poprowadzenia miejsca, które zajmuje szczególne miejsce w moim sercu czyli naszej biblioteki. Dziękuję również wszystkim za miłe słowa oraz gratulacje i do zobaczenia w BIBLIOTECE!!!

Zbigniew Pacho
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author