Categories Bez kategorii

Ze Skierniewic do Rawy, czyli tak blisko rawian, jak ja, nie był dotychczas nikt

Rozmowa z Justyną Kulig, kandydatką do Sejmiku Województwa Łódzkiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Ubiega się Pani o mandat radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego. Co skłoniło Panią do kandydowania?

Jestem radną mijającej kadencji i widzę jak wiele przez ten czas udało mi się dokonać.

Od zawsze były mi bliskie sprawy mieszkańców, gdyż sama mieszkam tu od urodzenia i korzystam z istniejącej infrastruktury.

Kiedy jesienią zdecydowałam się kandydować do Sejmu RP z list Koalicji Obywatelskiej zrozumiałam, że jestem w stanie zadbać o dobrostan i poprawę warunków życia szerszego grona mieszkańców. Liczne rozmowy prowadzone przed jesiennymi wyborami pokazały, jak wielu z nich potrzebuje wsparcia od radnej, która doskonale rozumie lokalne problemy.

Start w wyborach do Sejmu RP, po raz pierwszy w pani karierze politycznej, okazał się bardzo dobry, choć niewystarczający do objęcia mandatu posła.

Owszem, choć byłam pozytywnie zaskoczona swoim wynikiem, cieszę się, że mandaty trafiły w inne, bardzo dobre ręce. Właśnie ten sukces i zaufanie tak wielu osób, którzy oddali na mnie głosy tamtych wyborach, skłoniły mnie do tego, by spróbować swoich sił w Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Żeby zdobyć mandat radnej Sejmiku, powinna pani przekonać do siebie rawian. Co może im pani zaoferować?

Rawa Mazowiecka i Powiat Rawski są mi bardzo bliskie od zawsze. Mam tu wielu znajomych, a młodzi rawianie przyjeżdżają do Skierniewic, bo wielu z nich kontynuuje naukę w skierniewickiej szkole średniej, w której pracuję. Dlatego czuję, że mogę być głosem rawian w Sejmiku Województwa Łódzkiego. Rawa Mazowiecka, Biała Rawska i skupione wokół miast gminy mają piękną historię, kulturę, dziedzictwo i niezwykle wartościowych ludzi, ale też wyzwania, z którymi wiem, jak się zmierzyć.

Co będzie dla pani priorytetem?

Na pewno wykluczenie komunikacyjne, któremu należy położyć jak najszybszy kres. Będę zabiegała o zapewnienie sprawnej komunikacji między gminami, a Rawą Mazowiecką, ale przede wszystkim między Rawą Mazowiecką a Skierniewicami. Rawska młodzież wracająca z Warszawy czy z Łodzi dosłownie „utyka” na dworcu w Skierniewicach, bo nie ma jak się stamtąd sprawnie dostać do domu. Wystarczy skorelować busy z pociągami i rodzice rawskich studentów nie będą już musieli przyjeżdżać po swoje dorosłe dzieci do Skierniewic.

W kwestii lokalnej komunikacji też można wiele poprawić. Budowa rond na skrzyżowaniach ulic Zamkowa Wola-Opończyńska i Aleksandrówka oraz Zamkowa Wola-Targowa nie tylko usprawni ruch, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo.

Ostatnio w Rawie nasiliły się włamania do domków jednorodzinnych.

To problem w skali całego kraju, niestety. Ja zaś, mając na względzie bezpieczeństwo rawian, będę zabiegała o zwiększenie monitoringu ulicznego i osiedlowego.

Mieszkańcy Rawy i Powiatu Rawskiego mają prawo do tego, aby bezpiecznie czuć się w swojej miejscowości i w swoim domu.

Jak Pani widzi realizację inwestycji ponadlokalnych.

W planie do realizacji mam działania, które będą wymagały dobrej współpracy między samorządami zarówno na linii miasto-powiat, jak i miasto-gminy-powiat.

W naszym wspólnym interesie leży poprawa jakości leczenia w szpitalu i pozyskanie kolejnych lekarzy specjalistów, jak również budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Rawie. Będę pamiętać o zalewie Tatar, gdyż połączenie dwóch zbiorników oraz budowa sieci ścieżek pieszo-rowerowych to szansa na rozwój turystyki, kultury i rekreacji. Wspólnie jesteśmy w stanie to osiągnąć i zadbać przy okazji o fundusze na rewitalizację ważnych dla rawian miejsc.

Wiem, jak ważna dla mieszkańców całego powiatu rawskiego jest lokalna tradycja, dlatego wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich i lokalnymi stowarzyszeniami będę zabiegała o ocalenie od zapomnienia rawskich pieśni, wycinanek, strojów ludowych i historii skarbu kwarcianego.

Mając szansę pracować w Sejmiku nad strategicznymi dokumentami dla Województwa Łódzkiego będę pamiętała, aby pogodzić interesy mieszkańców podrawskich wsi, z ich dążeniami do rozwoju produkcji rolnej z interesami mieszkańców Rawy, oczekującymi atrakcyjnych i zacisznych miejsc do odpoczynku.

Materiał wyborczy KKW Koalicja Obywatelska

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author