Categories Miasto

Rawianie oczami Rawian. Burmistrz Piotr Irla analizuje wyniki ankiety

Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej

Rozwój miasta Rawa Mazowiecka w oczach mieszkańców, to wiedza jaką chciałem pozyskać na podstawie ostatniej ankiety skierowanej do Państwa. Te informacje są mi niezbędne przy planowaniu zamierzeń i budżetu miasta na lata przyszłe oraz priorytetów przy aplikowaniu o dofinansowanie z różnych programów.

Na ankietę odpowiedziało 165 osób. Nie jest to liczba powalająca, ale na tyle duża aby na podstawie zgłoszonych uwag móc ocenić oczekiwania mieszkańców.
Przyznam, że większość wskazanych problemów pokrywa się z moimi przemyśleniami, ale są też takie spostrzeżenia, które mnie zaskoczyły i stały się inspiracją do odmiennego spojrzenia na problem.

Co wynika z analizy ankiety?

Największą bolączką naszego miasta jest służba zdrowia, a konkretnie rawski szpital. Wprawdzie jego funkcjonowanie pozostaje w kompetencjach powiatu, ale jest oczekiwanie społeczne włączenia się miasta w poprawę jego funkcjonowania.

Pozycję drugą na liście priorytetów zajmuje infrastruktura komunikacyjna – drogi, parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe. Osoby wypełniające ankietę zwróciły uwagę na zły stan techniczny dróg i chodników oraz potrzebę rozwoju ścieżek rowerowych – potwierdza to moje przekonanie o potrzebie większego zaangażowania miasta w ten zakres.

Tereny sportowe i rekreacyjne to kolejny priorytet wskazany w ankiecie. Lepsze wykorzystanie terenów rekreacyjnych nad zalewem, połączenie zalewów, oświetlenie, budowa nowoczesnej infrastruktury sportowej i turystycznej, strefy aktywności w różnych częściach miasta, utworzenie strefy w plenerze gdzie można będzie legalnie spożywać alkohol – to oczekiwania społeczne, które osiągnęły trzecie miejsce na liście potrzeb.

Dostęp do mieszkań komunalnych oraz rozwój przedsiębiorczości to problemy, które ex aequo zajęły czwarte miejsce oczekiwań mieszkańców. Wskazano na konieczność budowy nowych mieszkań zarówno przez RTBS, RMSM, jak i działania zachęcające do budowy mieszkań przez podmioty prywatne – deweloperów. W zakresie przedsiębiorczości to przyciąganie nowych inwestorów oraz utworzenie strefy dla przedsiębiorców zastępującej siedzibę.

Istotnym problemem ujawnionym w ankiecie jest także kultura (rozrywka). Ankieterzy wskazują na brak klubów tanecznych, dyskotek, koncertów. Zwracają również uwagę, że nie wszystkie wydarzenia kulturalne trafiają w gusty mieszkańców i sugerują w tym zakresie badanie zainteresowań.

Równie istotnym problemem wskazanym przez mieszkańców jest zanieczyszczenie. Tu uwaga koncentrowała się głównie na ograniczeniu smogu – badanie palenisk, konsekwentne karanie za spalanie śmieci, rozwój sieci ciepłowniczej ZEC, inwestycje w odnawialne źródła energii. W tym punkcie były także sygnały dotyczące segregowania odpadów i działań edukacyjnych w tym zakresie.

Pojedyncze uwagi dotyczyły także edukacji, transportu publicznego, bezrobocia, gospodarki przestrzennej. Były to jednak pojedyncze sygnały, nie mniej jednak godne uwagi i rozważenia ich uznania.

Podsumowując, analiza złożonych ankiet była dla mnie ciekawą lekturą. W wielu przypadkach utwierdziła mnie o słusznym kierunku podejmowanych przeze mnie działań, ale też ujawniła potrzeby, których nie dostrzegałem.

Wyniki tej ankiety wykorzystane zostaną przy tworzeniu budżetu wydatków miasta na kolejne lata oraz przy aplikowaniu o środki zewnętrzne.

Na zakończenie, dziękuję wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas, wypełnili ankietę i podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania miasta i jego potrzeb. Bardzo dziękuję.

Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author