Categories Powiat

Barwnie i ludowo w Wilkowicach. Nasza relacja z Barwnej Majówki

Majówka w Wilkowicach kocham Rawę

W słoneczną majową niedzielę (21.05.23r.) w podrawskich  Wilkowicach miało miejsce coroczne niezwykłe wydarzenie. Miłośnicy folkloru i  ludowych melodii mieli okazję uczestniczyć w największym regionalnym spotkaniu zespołów i kapel ludowych . W tym roku pn. “Barwna Majówka”. Patronat medialny KochamRawe.pl

Uroczystego otwarcia imprezy i prezentacji  zaproszonych gości dokonał wójt gminy Michał Michalik wraz z kierowniczką zespołu Wilkowianie p. Zofią Sujką . – Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie projektu “Barwna Gmina Rawa Mazowiecka”, który funkcjonuje od ubiegłego roku – poinformował wójt.- Jest to wiele pozytywnych zmian np. szlak turystyczny z przystankami, nowe inicjatywy, nowa zupełnie forma promocji walorów turystycznych regionu i współpracy samorządów.        Konferansjerkę prowadziła sympatyczna para z Wilkowic: Adam Szymański i Justyna Batorek.

W swoim wystąpieniu starosta rawski Józef Matysiak dziękował wszystkim za obecność, szczególnie radnym powiatu i gminy – To jest bardzo ważne, że jesteśmy razem nie tylko dziś , ale i we wszystkich znaczących wyzwaniach – podkreślał starosta – dziękuję za wsparcie rozwoju naszego szpitala, ważne są podpisy pod apelem do naszego rządu, o które nadal serdecznie prosimy. (tu więcej informacji jak podpisać list poparcia)

Pan starosta złożył życzenia imieninowe Zofiom, a obecne panie obdarowane zostały kwiatami.

W niedzielną kolorową majówkę wystąpiły najlepsze zespoły i kapele ziemi rawskiej. Zaprezentowało się na scenie 10 zespołów. A byli to znani już i cenieni artyści z ludowym repertuarem wsi  wilkowickiej.. Zespół Obrzędowy Wilkowianie zaprezentował się z inscenizacją wesela wiejskiego z obyczajem i przyśpiewkami. Barwnie i regionalnie tańczył i śpiewał zespół z Wojskiej Starej “Pochlebnicki”. Ciekawy występ dały “Dzieciaki z Boguszyc”. Występowały też inne zespoły regionalne: “Wspomnienie ze Starych Bylin”, “Linkowiacy”,”Głuchowiacy”, “Wesoła Ferajna”, “Cymbarka”, “Sami swoi”, “Sierzchowianie”, “Marzenie”.

Gościnnie zaprezentowali się : zespół pieśni i tańca “Lubochnianie”, kapela z Leśmierza im. Tadeusza Kubiaka, zespół “Bułgarika”.

Oprócz występów czekały na przybyłych liczne kolorowe stoiska z regionalnymi potrawami , wypiekami , rękodziełem i produktami wytwarzanymi z natury. Wszystko kusiło smakiem i zapachem.

A więc Wilkowice pomału stają się swoistą stolicą regionu, gdzie prezentowana jest cała paleta barw dziedzictwa kultury ludowej.

BARBARA  KALINOWSKA

Zobacz zdjęcia na naszym profilu:

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author