Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Będą wspominać rawskie Zakłady Narzędzi Pomiarowych

23 marca o godz. 18 Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Wspomnienia z dziejów Rawy”. Tym razem będzie można powspominać dzieje kolejnego, dużego zakładu, który istniał w naszym mieście.

KONKURS LITERACKI napisz opowiadanie o Rawie. ZOBACZ TUTAJ

Fabryka Ostrzy do Golenia, zajmująca się produkcją żyletek (WISŁA, PIAST, MAZUR, RAWA LUX), została oddana do użytku 22 lipca 1956 roku.

W lipcu 1968 roku fabrykę przejęła Fabryka Wyrobów Precyzyjnych w Warszawie i utworzono Oddział nr 2 w Rawie Mazowieckiej tej fabryki. Rozpoczęto produkcję narzędzi pomiarowych takich jak: wzorce, szczelinomierze, kątowniki czy sprawdziany.

W styczniu 1972 roku Fabryka Wyrobów Precyzyjnych w Warszawie została przekształcona w Kombinat Przemysłu Narzędziowego VIS, w skład którego weszło kilka zakładów, wśród nich Oddział Nr 2 przemianowany na Zakład Narzędzi Pomiarowych VIS w Rawie Mazowieckiej.

W latach 1972 – 1980 nastąpiła intensywna rozbudowa fabryki. Produkcja objęła ponad 500 pozycji różnego rodzaju narzędzi pomiarowych, rzemieślniczych i skrawających, z których poważną część wysyłano na eksport.

W 1989 roku Zakład Narzędzi Pomiarowych utworzył samodzielne przedsiębiorstwo o nazwie Fabryka Narzędzi Rafan. W 2011 roku przedsiębiorstwo uległo likwidacji.

REKLAMA
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author