ubezpieczenia Rawa Mazowiecka Dorota Bakalarska
Categories Powiat

Biała Rawska: Kierował bez uprawnień i przewoził dwoje dzieci bez fotelików. Trafi przed sąd

34-letni mieszkaniec gminy Biała Rawska odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem nie posiadając uprawnień. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci w takim przypadku kierują wniosek o ukaranie do sądu. Przewoził także dwójkę dzieci poza fotelikami ochronnymi za co został ukarany mandatem.

24 marca 2022 roku policjanci ruchu drogowego z komendy Policji w Rawie zatrzymali w Białej Rawskiej do kontroli drogowej fiata seicento. Mundurowi zauważyli, że dwoje dzieci przewożonych jest bez fotelików ochronnych.

34-latek nie posiadał również uprawnień do kierowania.

W związku z nowelizacją przepisów funkcjonariusze za to wykroczenie nie mogą wystawić mandatu, lecz kierują wniosek do sądu o ukaranie.

Mężczyzna otrzymał 300 złotych mandatu i 6 punktów karnych od policjantów za niewłaściwe przewożenie dzieci w aucie, a za brak uprawnień ukarze go sąd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym zwolniono jego rodziców i opiekunów, jeżeli:

– dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia (Dziecko może siedzieć tylko na tylnym fotelu i musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa);

– rodzic lub opiekun dziecka posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika;

– przewozimy trójkę dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzech fotelików. Trzecie dziecko może siedzieć z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale powinno mieć przynajmniej 3 lata i być przypięte pasami.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy także przejazdu taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem policji, straży granicznej lub straży miejskiej.

Źródło: mł. asp. Agata Krawczyk KPP w Rawie

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author