Ogłoszenia Rawa gazeta Głos Rawy kocham Rawę
Categories Powiat

Brakuje pieniędzy na oświatę i ochronę zdrowia. Powiat będzie zaciągał kolejne pożyczki?

Starosta Józef Matysiak informuje, że brakuje ok. 5 mln zł na oświatę. Szpital także zamknie 2019 rok stratą. To spowoduje, że Powiat Rawski prawdopodobnie będzie musiał zaciągnąć kolejne kredyty i pożyczki na sfinansowanie swojej działalności.

WYSŁUCHAJ całej rozmowy z Józefem Matysiakiem, starostą powiatu rawskiego TUTAJ>>>

Brakuje pieniędzy na oświatę

Powiat Rawski prowadzi rozmowy i układa się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, spłacając w ratach zaległości obowiązkowych składek. – Zapewne wiele samorządów, w tym my, będzie musiało uciekać się do kredytowania. Nie wiemy kiedy nastąpi zapaść – mówi starosta Józef Matysiak.

Za mało pieniędzy w systemie na szpitale, co nie znaczy, że państwo ich nie ma

Problemy są także z finansowaniem służby zdrowia. Jak twierdzi starosta w systemie jest zbyt mało pieniędzy i w tej chwili już praktycznie wszystkie szpitale w Polsce są zadłużone. Rawski szpital wykonał w ubiegłym roku nadwykonania za 1,5 mln zł. Miniony rok zamknie kilkumilionową stratą. Ostateczny wynik będzie znany w marcu. Strata jest tak duża, mimo tego, ze w grudniu ubiegłego roku Rada Powiatu Rawskiego umorzyła szpitalowi dwie pożyczki. Gdyby nie to, szpital miałby jeszcze większą stratę. Tymczasem, jak zauważa starosta, władze państwa zamiast przeznaczyć pieniądze na ochronę zdrowia, przeznaczają je na media publiczne.

Trzeba dostosować szpital i rozbudować lub wybudować nowy blok operacyjny. Czy inne samorządy pomogą?

Józef Matysiak przypomina, że przed szpitalem, powiatem i okolicznymi samorządami stoi duże wyzwanie inwestycyjne, a więc modernizacja, a może i budowa, nowego bloku operacyjnego w szpitalu. – Jeśli chcemy mieć tu na miejscu szpital, a więc miejsce, gdzie można skutecznie i szybko udzielić pomocy lub zdiagnozować pacjenta, aby wysłać go do szpitala wyższej referencji, to potrzebne jest wsparcie – zaznacza starosta Matysiak.

ODDAJ GŁOS NA NAJPOPULARNIEJSZEGO SPORTOWCA POWIATU RAWSKIEGO>>>

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author