Categories Powiat Rawski

Książki, ebooki, audiobooki – wszystko w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rawie

Aktualnie w Powiatowej Bibliotece Publicznej, mieszczącej się przy ul. Niepodległości w Rawie Mazowieckiej, trwa remont. Tuż po jego zakończeniu na czytelników czeka sporo miłych niespodzianek.

Fot. Biblioteka Powiatowa w Rawie.
Fot. Biblioteka Powiatowa w Rawie.

Powoli do końca dobiega remont biblioteki. Została już położona nowa podłoga i odświeżone regały. Z czytelni ponownie będzie można skorzystać pod koniec listopada. Wtedy też, oprócz tradycyjnych książek, na czytelników będą czekać też czytniki ebooków i urządzenia odtwarzające audiobooki.

Część zakupów zostanie zrealizowanych z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Powiatu Rawskiego.

– Obserwując grupę naszych czytelników oraz ich potrzeby, postanowiliśmy wyjść z inicjatywą przede wszystkim skierowaną do seniorów i osób, które mają dysfunkcję wzroku – w rozmowie z KochamRawe.pl mówi Joanna Rolewska-Kowalczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej.

Biblioteka jest właśnie na etapie testowego zakupu trzech czytników do ebooków, w których każdy czytelnik może sobie indywidualnie ustawić taki rozmiar czcionki, który pozwoli mu na swobodne czytanie. – Sama uwielbiam zapach papieru i szelest kartek tradycyjnej książki, ale chyba coraz częściej będziemy sięgać po ebooki. Tego trendu nie zatrzymamy. Ebooki nie zajmują miejsca na półkach, można mieć do nich dostęp w każdym czasie i miejscu oraz czytać nowości już w dniu ich premiery – wylicza zalety książek w wersji cyfrowej dyrektor biblioteki.

Po zakupie przez bibliotekę czytników, będzie w niej można nie tylko otrzymać dostęp do zbioru ebooków, ale także wypożyczyć czytnik, bo przecież wciąż nie wszyscy posiadają smartfon, tablet czy czytnik ebooków właśnie. Taka forma dostępu do książek będzie też zmniejszać wykluczenie cyfrowe wśród seniorów i zachęcać ich do korzystania z nowych technologii.

Biblioteka ma podpisaną umowę z Legimi (serwisem, dzięki któremu można czytać ebooki w subskrypcji abonamentowej), ale od stycznia planuje również budowę własnego katalogu ebooków.

Za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego biblioteka chce kupić również odtwarzacze do audiobooków w formie plików MP3.

– Nie każdy posiada odpowiedni sprzęt, aby odsłuchać audiobook. Dlatego chcemy wypożyczać naszym czytelnikom urządzenie z wgranym konkretnym tytułem audiobooka do samodzielnego odtworzenia w domu – wyjaśnia Joanna Rolewska-Kowalczyk.

Aktualnie Biblioteka Powiatowa posiada około 40 audiobooków, ale sukcesywnie chce powiększać swoją ofertę książek do słuchania.

Biblioteka wzbogaci się również o nowe ksero i rzutnik multimedialny.

W 2022 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej obchodzić będzie 20-lecie swojego istnienia.

Biuro Reklamy gazety KochamRawe.pl KLIKNIJ>>>

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author