ubezpieczenia Rawa Mazowiecka Dorota Bakalarska
Categories Miasto

Burmistrz chce rozwijać komunikację miejską

Nowa wiata przystankowa w Rawie Mazowieckiej

Niedawno miasto ustawiło wiatę przystankową na os. Zamkowa Wola. Władze Rawy chcą pozyskać środki na zakup nowych, niskoemisyjnych autobusów. – Mieszkańcy oczekują, że komunikacja miejska obejmie również inne części miasta, a do tego jest potrzebny kolejny autobus – podkreśla Piotr Irla, burmistrz Rawy.

Miasto Rawa Mazowiecka składa wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu GEPARD 2 o dofinansowanie, dzięki któremu można by rozwijać rawską komunikację miejską. Gdyby nasze miasto otrzymało takie wsparcie, moglibyśmy kupić przynajmniej jeden autobus niskoemisyjny, a także zaplanować inne działania, które sprawią, że będziemy mieli mniej spalin, a tym samym czystsze powietrze.

– Wszyscy wiemy, że jakość powietrza w Rawie Mazowieckiej jest zła, dlatego też uchwała w sprawie upoważnienia burmistrza do złożenia wniosku o dofinasowanie w ramach programu priorytetowego pt. Gepard II jest krokiem w dobrym kierunku – argumentuje Tomasz Góraj, radny miejski i przewodniczący komisji komunalnej w Radzie Miasta Rawa Mazowiecka. – Myślę, że to tylko jeden mały element i początek szerokiego wachlarza działań w kierunku poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem w Rawie Mazowieckiej – dodaje radny.

Władze miasta są zadowolone z tego, że coraz więcej mieszkańców Rawy chce korzystać z komunikacji miejskiej, tym samym zostawiając swój samochód na parkingu lub w garażu. Jednak, aby zapewnić połączenie całego miasta komunikacją miejską, potrzebne są inwestycje w transport publiczny, czyli zakup nowych autobusów.

– Mieszkańcy chcieliby, aby komunikacja miejska objęła na przykład ul. Mszczonowską i Aleksandrówkę, ale nawet sięgała poza teren naszego miasta, przynajmniej do Chrustów – wylicza burmistrz Piotr Irla. – Aktualnie, jeden autobus komunikacji miejskiej, kursujący w Rawie nie jest w stanie obsłużyć dodatkowych rejonów miasta, dlatego szukamy zewnętrznych źródeł finansowania, najlepiej takich, które pozwoliłyby nam budować naszą flotę komunikacji miejskiej w oparciu o pojazdy nie zatruwające powietrza – tłumaczy burmistrz.

Dodaje również, że aby autobus mógł wyjeżdżać poza miasto, choćby do miejscowości Chrusty, będzie potrzebne porozumienie z gminą Rawa Mazowiecka. Burmistrz Irla podkreśla, że gdyby gmina chciała partycypować w kosztach związanych w wydłużeniem linii miejskiego autobusu, to on nie widzi przeszkód, aby autobus kursował również poza granice miasta. – Podstawowym zadaniem rawskiej komunikacji miejskiej jest zapewnienie transportu mieszkańcom. Niektóre osoby mieszkają pod Rawą, a w Rawie pracują i odwrotnie, dlatego warto, aby i im również ułatwić poruszanie się po mieście – uważa Piotr Irla.

Aby zapewnić komfort osobom korzystającym z miejskiej komunikacji pod koniec minionego roku ustawiono wiatę przystankową na os. Zamkowa Wola. Jak twierdzą władze miasta, póki co nie ma w planach ustawiania kolejnych wiat. – Wiele osób gromadzi się i czeka na autobus pod urzędem miasta, teraz w okresie zimowym na pewno tu wiata by się przydała, zwłaszcza kiedy pada deszcz lub śnieg. Ze względu na planowaną rewitalizację centrum miasta i prac, które niebawem mają się rozpocząć, ustawianie w tym miejscu wiaty byłoby mało zasadne, zwłaszcza, że docelowo ten przystanek zostanie przeniesiony na ul. Mickiewicza – wyjaśnia burmistrz Piotr Irla.

Władze Rawy zapewniają, że komunikacja miejska w naszym mieście wciąż będzie bezpłatna, zaś autobus ma kursować punktualnie, zgodnie z rozkładem jazdy, aby mieszkańcy nie musieli czekać na przystankach.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author