Categories Miasto

Burmistrz Piotr Irla: O plotkowaniu

W ogólnoeuropejskim badaniu Eurobarometr badano tematy związane z obecnością w mediach nieprawdziwych informacji. Z raportu  wynika, że w Polsce z fake newsami spotyka się codziennie lub prawie codziennie aż 75% z nas. 79% traktuje je jako zagrożenie dla demokracji – choć jednocześnie niemal tyle samo (71%) uważa, że umie odróżnić prawdziwą wiadomość od fałszywej. Ale czy na pewno?

Wszak mówi się, że „kłamstwo często powtarzane staje się prawdą.” Istnieją ludzie, dla których celem staje się przedstawianie kłamstwa – fake newsa – w takiej formie, żeby jak najwięcej osób do takich „informacji” dotarło, uwierzyło w nie i je rozpowszechniało, po to, aby osiągać własne cele – niezależnie od tego, czy są one polityczne, ekonomiczne, społeczne, czy dla żartu. A czasami ktoś po prostu lubi namieszać, by być w centrum uwagi. Pewnie myślicie Państwo, że piszę o  polskiej telewizji, ale nie, to nie jest miejsce na rozwiązywanie ogólnopolskich problemów. Ja mówię o naszym rawskim podwórku.

Od pewnego czasu pojawiają się nieprawdziwe lub częściowo nieprawdziwe wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, przekazywane ustnie lub publikowane z intencją wprowadzenia odbiorców w błąd.

Mnie osobiście zależy, aby mieszkańcy byli jak najlepiej poinformowani o tym co dzieje się w naszym mieście. Jako urząd pracujemy nad tym, aby rzetelne informacje docierały do jak najszerszego grona obiorców. Staramy się wyczerpująco o wszystkim informować wykorzystując do tego lokalną prasę, portale internetowe, współpracując z stacjami radiowymi: Radio Victoria, Radio Łódź, RSC, a także angażując w tym celu media społecznościowe. Zapraszamy do zaglądania na strony internetowe miejskich jednostek organizacyjnych.

Dzisiaj, korzystając z tej rubryki, chciałbym zdementować kilka informacji, które dotarły do mnie „pocztą pantoflową”. Ktoś wymyśla głupoty, a zaniepokojeni mieszkańcy nie wiedzą, co o tym myśleć. Wobec tego dementuję hurtowo fake newsy, które usłyszałem.

Przede wszystkim to nie prawda, że miasto zrezygnowało z dofinansowań i odstąpiło od budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2. Jest to zadanie priorytetowe, do realizacji którego niezwłocznie będziemy przystępować.

Nie jest też prawdą, że podjąłem decyzję o rezygnacji z przebudowy ul. Sobieskiego, Łowickiej oraz Fredry. Na budowę ul. Fredry przetarg już został ogłoszony, a Sobieskiego i Łowicka będzie rozstrzygana na przełomie roku.

Nie jest prawdą, że wprowadzone zostaną ograniczenia w kursowaniu autobusu miejskiego. Raczej rozważamy możliwość rozwoju tej usługi o kolejne części miasta, ale tu należy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Przy okazji jeszcze raz wyjaśniam, że wyprowadzenie autobusu poza granice Rawy nie leży w kompetencjach burmistrza.

Nie jest prawdą także, że Ks. Biskup wizytował miasto, a burmistrz składał raport ze swojej działalności. Spotkanie było partnerskie z poszanowaniem kompetencji obu stron.  Świeckość i niezależność samorządu, których jestem wielkim orędownikiem,  nie wyklucza współpracy przy rozwiązywaniu problemów nurtujących rawian, czy wspólnym z parafiami organizowaniu różnych wydarzeń.

Natomiast prawdą jest, że wkrótce spotkamy się na zapowiadanym wielokrotnie Jarmarku Bożonarodzeniowym. W tym roku jarmark odbędzie się w dniach od 9 do 18 grudnia, a przy nim imprezy: „Witaj Mikołaju” oraz „Rawska Wigilia”. Jak wielokrotnie wspominałem, chcę aktywować zrewitalizowane centrum miasta i konsekwentnie będą tu organizowane różne wydarzenia.

Zachęcam wszystkich Państwa do korzystania ze sprawdzonych źródeł informacji. Czytania pełnych tekstów prasowych, bo często, nawet uznane czasopisma w celu przyciągnięcia uwagi odbiorców stosują chwytliwe nagłówki, niekiedy niespójne z przekazem artykułu. W sytuacjach wątpliwych zachęcam do bezpośredniego kontaktu z urzędem. Zarówno ja, jak i mój zastępca, a także urzędnicy wyczerpująco wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author